Az étrenddel összefüggő betegségek és a termékenység kapcsolata
Szerző: Dobos-Kufcsák Judit | Lektor: Dr. Biró György, Dr. Ipolyi-Topál Gitta
Publikálás dátuma: 2016-07-29
Metabolikus szindróma, az egész anyagcserét átszövő betegség
Korábbi cikkeinkből megtudhattad, milyen nagy szerepe van a túlsúlynak a termékenységi problémák kialakulásában, mind a férfiak, mind a nők esetében. Az elhízás azonban igen gyakran jár együtt a metabolikus szindrómával is, ami egy átfogó anyagcsere-betegség. A metabolikus szindróma leggyakoribb jellemzői a hasi típusú elhízás, a koleszterin- és vérzsírértékek emelkedése, a magas vérnyomás, az ezek következtében fellépő szív- és érrendszeri kockázatnövekedés, valamint az inzulinrezisztencia, illetve a 2-es típusú cukorbetegség fennállása. A metabolikus szindróma által vezérelt hormonális egyensúlyzavar a férfiak nemihormon-termelésére is kihat, nők esetében pedig leggyakrabban policisztás petefészek szindróma (PCOS) kialakulásához vezet.
A cukorbetegség kezelése kulcsfontosságú
A nem megfelelően kezelt cukorbetegség jelentős problémákat okozhat a termékenységet illetően. Az 1-es típusú cukorbetegség inzulinpótlás hiányában halálos, az inzulinpótlás elégtelensége pedig tartósan magas vércukorszinthez, ezáltal a nemi hormonok termelődésének csökkenéséhez, hipogonadizmushoz, illetve peteérési problémákhoz vezethet. Az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség – főként elhízással társulva a peteérés zavarát és policisztás petefészek szindróma kialakulását okozhatja, ami a nők meddőségének egyik fő oka. Megfelelő vércukorszint-kontroll mellett a cukorbeteg kismamának nem kell aggódnia a baba egészségéért, ugyanakkor fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a nem kellőképpen kezelt cukorbetegség megnövelheti a várandósság alatti szövődmények kockázatát és a babánál nagy születési súlyt eredményezhet.
Cöliákia – nem csak a bélrendszer betegsége
A cöliákia (liszt- vagy gluténérzékenységként is ismert) egy autoimmun betegség, amelynek kiváltója a gabonafélékben található glutén nevű fehérje. Legjellemzőbb tünetei az emésztőrendszerhez köthetők, de számos egyéb tünetet és problémát is okozhat a szervezetben. Populációs vizsgálatokban felfigyeltek arra is, hogy a lisztérzékenyek körében gyakoribbak a termékenységi problémák, és a várandósság során fellépő szövődmények is. Ma már tudjuk, hogy a kezeletlen vagy fel nem ismert cöliákia hozzájárulhat a nők meddőségéhez. Ennek feltételezett okai között szerepel a sérült bélfal okozta felszívódási zavar és a termékenységet támogató tápanyagok hiánya a szervezetben.
Emellett vélhetően az autoimmun gyulladás is szerepet játszhat a termékenységi problémákban. Megnyugtató, hogy amennyiben igazoltan cöliákiával állunk szemben (vagyis nem öndiagnózisról van szó), a gluténmentes étrend betartásával a termékenység is helyreállhat.
A mai trendek azt mutatják, hogy - sokan döntenek a glutén elhagyása mellett akkor is, ha arra nem volna szükségük.
Az indokolatlanul folytatott gluténmentes étrend azonban az értékes tápanyagokat tartalmazó gabonák megvonása és a könnyen egyoldalúvá váló étrend miatt akár hátráltathatja is a teherbe esést.
Fotó: shutterstock.com
Evészavarok a várandósság előtt és az alatt
Jól tudjuk, nem csak a túlsúly, de a kóros soványság is problémákat okozhat a női reprodukciós folyamatokban. Az anorexia nervosában szenvedő nők esetében a peteérés jellemzően elmarad, így a teherbe esés esélye is jelentősen csökken. Az utóbbi években vált ismertté egy újfajta evészavar, a pregorexia (anekdotikus magyar nevén mamirexia) is, amely a várandós nőket érinti, és tünetei kísértetiesen hasonlítanak a klasszikus anorexiához.
A pregorexiában szenvedő kismama kóros félelmet táplál a várandóssága során jelentkező súlygyarapodással szemben, ennek elkerülése érdekében pedig igyekszik minél jobban kontrollálni az energiafelvételét vagy intenzív testedzéssel kompenzálni azt. Ez a pszichés betegség komoly veszélyt rejt mind a kismama, mind a magzat egészségére nézve, ezért a gyanús tüneteket mutató, esetleg korábban evészavarral küzdő nők esetében szakorvos, pszichológus közbeavatkozása és szükség esetén pszichoterápia szükséges.
Tanácsok a várandósság tervezéséhez
Az ismertetett betegségek kezeletlen formában hátráltathatják a teherbe esést és akár a magzat egészségét is veszélyeztethetik. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy ha valamilyen, a táplálkozással összefüggésben álló betegséged van, konzultálj orvosoddal a családalapítás tervezésekor! Cöliákiások esetében a megfelelően követett gluténmentes étrend, az 1-es típusú cukorbetegek körében a személyre szabott inzulinterápia,, az evészavarral, metabolikus szindrómával, illetve 2-es típusú cukorbetegséggel küzdő nők közt pedig a megfelelő testsúly elérése és a kiegyensúlyozott étrend megfelelően támogathatja a termékenységet és a várandósság során a magzat és a kismama egészségét is.
Főbb irodalmi források:
Babicz-Zielińska E, Wądołowska L, Tomaszewski D: Eating Disorders: Problems of Contemporary Civilisation – A Review. Polish Journal of Food and Nutrition Sciences. 2013; 63(3):133-146. doi: 10.2478/v10222-012-0078-0
Seli E, Babayev E, Collins SC et al.: Minireview: Metabolism of Female Reproduction: Regulatory Mechanisms and Clinical Implications. Molecular Endocrinology. 2014;28(6):790-804. doi:10.1210/me.2013-1413.
Sliwowska JH, Fergani C, Gawałek M et al.: Insulin: its Role in the Central Control of Reproduction. Physiology & behavior. 2014. 0:197-206. doi:10.1016/j.physbeh.2014.05.021.
Tersigni C, Castellani R, de Waure C: Celiac disease and reproductive disorders: meta-analysis of epidemiologic associations and potential pathogenic mechanisms. Human Reproduction Update. 2014;20(4):582-593. doi: 10.1093/humupd/dmu007
Vryonidou A, Paschou SA, G Muscogiuri et al.: MECHANISMS IN ENDOCRINOLOGY: Metabolic syndrome through the female life cycle. European Journal of Endocrinology. 2015;173:R153-R163. doi: 10.1530/EJE-15-0275