Milyen speciális szabályai vannak a kontaktlencse viselésének?
Szerző: Dr. Volner Veronika | Lektor: Dr. Ipolyi-Topál Gitta
Publikálás dátuma: 2016-09-26
A lencsehasználat alapvető követelménye a higiénia.
Alaposan mossunk kezet, mielőtt bármilyen helyzetben megérintjük a lencséket!
A lencse viseléséhez kapcsolódó higiéniás előírásokat, a dobozon található használati utasításokat mindig tartsuk be! Napközben a kontaktlencsére lerakódott szennyeződés a megfelelő tisztító, tároló folyadékkal eltávolítható. Az egynapos lencséknél erre nincs szükség, hiszen a nap végén ki kell dobni, és másnap új lencsét kell felhelyezni.
Kifejezetten csak a saját kontaktlencsénkhez készült ápolószereket és tartósítószermentes műkönnyet használjunk! Ne tisztítsuk a lencsét házilag készített oldatokkal, csapvízzel! Ügyeljünk arra, hogy a tároló doboz is mindig tiszta legyen! Minden nap mossuk le forró csapvízzel vagy tároló folyadékkal, és szárítsuk meg, háromhavonta pedig cseréljük le!
A lencsét csak a lejárati határidőig szabad használni, ha szavatossági ideje lejárt, dobjuk ki! Ne használjunk sérült vagy kiszáradt kontaktlencsét!
Lehetőleg ne aludjunk kontaktlencsében még akkor sem, ha ez az általunk viselt típusnál megengedett! A szemnek is szüksége van pihenésre, éjszakára mindig távolítsuk el a lencséket!
Szembetegségek esetén mellőzzük a lencse használatát, mert fokozhatja az amúgy is beteg szem irritációját!
Nyaralás alkalmával vigyünk magunkkal megfelelő mennyiségű ápoló, tisztítófolyadékot! Nem árt, ha tartalék lencséről és szemüvegről is gondoskodunk. Ne feledkezzünk meg a műkönnyről sem, a szélsőséges időjárás, légkondicionáló hamar kiszárítja a szemet. A vízi sportok kedvelőinek érdemes egynapos lencsét választaniuk, amelyeket a nap végén el kell dobni. A mikrobák és a klór ronthatják a lencse működését.
Az úszáshoz ezért úszószemüveget, vagy egynapos lencsét ajánlott viselni. 30 napos lencsével ne tartózkodjunk hosszabb ideig a napon, legfeljebb 10 percet napfürdőzzünk! Az egynapos lencsék víztartalma nagy, így ezekkel a lencsékkel tovább napozhatunk, de a káros sugaraktól védjük szemünket megfelelő UV védelemmel ellátott napszemüveggel!
A kontaktlencse-viselés veszélyei
A leggyakrabban előforduló fertőzés eredetű szembetegség a kontaktlencse viselők körében a szaruhártya gyulladása. Gyakran okozzák baktériumok vagy vírusok, amelyek vagy a kötőhártya felől terjednek a szaruhártya széli részeire, vagy a szaru felszínes sérülésén át a könnyből jutnak be a kórokozók. Hasonló módon kerülhetnek a szaruhártyába gombák és amőbák.
Ha a szaruhártya mélyebb részei is érintetté válnak, heg alakulhat ki, a szaruhártya átlátszósága csökken. A gyulladások fájdalommal, könnyezéssel, fénykerüléssel járnak. Komolyan kell venni ezeket a panaszokat, hiszen megfelelő kezelés nélkül a szaruhártya akár ki is lyukadhat, a beteg elveszítheti látását.
Fotó: http://res.freestockphotos.biz
Mikor nem javasolt a kontaktlencse használata?
Bizonyos helyzetekben ellenjavallt vagy esetleg kivitelezhetetlen a kontaktlencse használata. A következő betegségek, állapotok fennállása esetén jobb választás a szemüveg:
- ismételt szemfertőzések,
- a szemhéjszélek gyulladása,
- súlyos allergiás megbetegedések,
- a kötőhártya idült gyulladása,
- szemszárazság,
- a szaruhártya érzékenységének csökkenése,
- a hosszas poros/füstös/szeles környezetben való tartózkodás.
Szemszúródás, homályos látás, égő érzés és irritáció, illetve könnyezés esetén azonnal ki kell venni a kontaktlencsét, és ellenőrizni kell a lencse épségét, annak tisztaságát. Fertőzés esetén nem szabad tovább hordani a lencsét, használni a folyadékot és a tárolót sem. Ha nem múlnak a panaszok, akkor minél hamarabb fel kell keresni a szemész szakorvost. A panaszokat okozhatja például a lencse vagy a szaruhártya sérülése, illetve idegentest feltapadása, esetleg valamilyen fertőzés. Tartalék szemüvegre is szükség van, mert lehet, hogy egészségügyi okokból meg kell szakítani a kontaktlencse viselését.
Fontos! A kontaktlencse illesztőjével legalább félévente meg kell vizsgáltatnunk a szemünket.
Irodalom:
- Chalmers RL, Young G, Kern J, Napier L, Hunt C.: Soft Contact Lens-Related Symptoms in North America and the United Kingdom. Optom Vis Sci. 2016 Aug;93(8):836-47.
- Dumbleton K, Woods C, Jones L, Fonn D, Sarwer DB.: Patient and practitioner compliance with silicone hydrogel and daily disposable lens replacement in the United States. Eye Contact Lens. 2009 Jul;35(4):164-71
- Az egészségügyi minisztérium szakmai irányelve a kontaktlencse rendelésről. Készítette a szemészeti szakmai kollégium. 2016. jún. 23.
- Lam JS, Tan G, Tan DT, Mehta JS. Demographics and behaviour of patients with contact lens-related infectious keratitis in singapore.Ann Acad Med Singapore. 2013 Oct;42(10):499-506.
- Lelievre L, Borderie V, Garcia-Hermoso D, Brignier AC, Sterkers M, Chaumeil C, Lortholary O, Lanternier F.: Imported pythium insidiosum keratitis after a swim in Thailand by a contact lens-wearing traveler.Am J Trop Med Hyg. 2015 Feb;92(2):270-3. doi: 10.4269/ajtmh.14-0380. Epub 2014 Dec 22.
- Sivardeen A, Laughton D, Wolffsohn JS:. Investigating the utility of clinical assessments to predict success with presbyopic contact lens correction. Cont Lens Anterior Eye. 2016 May 26. pii: S1367-0484(16)30044-3
Kapcsolódó cikkek








