Mi a szürkehályog? - Kialakulása, kockázatai, tünetei, kezelése, megelőzése.
Szerző: Dr. Volner Veronika | Lektor: Dr. Ipolyi-Topál Gitta
Publikálás dátuma: 2016-09-13
Kinél alakulhat ki?
A szürkehályog leggyakrabban az életkor előre haladtával kezd kialakulni: a 65-75 éves kor közöttinépesség közel felét érinti a probléma. Az időskori szürkehályog mellett ritkán előfordulhat a betegség újszülötteknél és kisgyermekkorban is. Más betegségek vagy sérülések következtében kialakult másodlagos szürkehályogok is ismeretesek.
A szürkehályog kialakulásának kockázati tényezői
A szürkehályoghoz vezető biokémiai, biomechanikai változások pontos oka jelenleg nem ismert. A károsodás kialakulásában jelentős szerepet tételeznek fel az oxidatív stressz hatásnak, a szabadgyökök halmozott jelenlétének Az ultraibolya fénnyel való tartós érintkezés, valamint a dohányzás a szabadgyökök két jelentős forrása. Kimutatták, hogy a magas homociszteinszint, illetve a vér alacsony B12- és folsavszintje növeli a szürkehályog kialakulásának valószínűségét.
Legjelentősebb kockázati tényező maga az életkor. További hajlamosító tényezők a betegség családban való halmozott előfordulása, a szem korábbi sérülése, gyulladása, műtétje, a radioaktív sugárzás, a hosszú ideig tartó szteroid kezelés, és bizonyos általános betegségek, amelyek közül gyakoriságánál fogva legjelentősebb a cukorbetegség.
A szürkehályog tünetei
A szürkehályog fájdalommentes, fokozatos látásromlással járó szembetegség. A látásromlás azonban sokáig észrevétlen maradhat. A katarakta észlelését a fényviszonyok befolyásolják. Kezdetben a beteg nagyon zavarónak találja az erős napsütést, vagy éjszakai vezetésnél a szembe jövő járművek reflektor fényét. A lencsemagban felszaporodó sárgás-barna pigmentanyag miatt zavarok lehetnek a színérzékelésben. A lencse duzzadása miatt megváltozhat a lencse törőereje, a beteg átmenetileg rövidlátóvá válhat, ezzel együtt van, aki időlegesen el tudja hagyni az olvasószemüvegét. A kontrasztok eltűnése, illetve a visszatükrözés is zavaró lehet.
A szürkehályog kezelése
Amikor a látáscsökkenés már akadályt jelent a mindennapi tevékenységünk végzésében, a műtéti megoldás jön szóba. Ha a szürkehályog okozta látásromlás még nem befolyásolja jelentősen életvitelünket, akkor nem kell feltétlenül a műtét mellett dönteni, de a rendszeres ellenőrzésre ekkor is szükség van. A műtét bármely életkorban végrehajtható. Egyszerű, 15-20 perces beavatkozás, amelyet helyi érzéstelenítésben (gyermekeknél altatásban), végeznek. A műtét után néhány órával a páciens már haza is mehet, és 2-3 nap múlva már a legtöbb mindennapi tevékenység gond nélkül folytatható.
Fotó: pexels.com
Megelőzhető-e a szürkehályog?
Kutatások szerint megfelelő étkezéssel késleltetni lehet a szürkehályog kialakulását. Az ómega-3 zsírsavakban gazdag olajos magvak és tengeri halak fogyasztása, valamint a szabadgyök megkötő hatású vitaminok és nyomelemek (C-, E-, A-, B12-vitamin, bétakarotin, cink, szelén) pótlása csökkenti a szürkehályog kialakulásának kockázatát, valamint lassíthatja a meglevő betegség előrehaladását. Ennek megfelelően jó, ha rendszeresen szerepelnek a menünkben a zöld leveles növények, a sárgarépa, cékla, a grapefruit, a narancs és a citrom Az intenzív színű bogyós gyümölcsök, úgy, mint az áfonya, a szeder, a som, a josta nagy flavonoid és karotenoidtartalmuknál fogva kimelendők.
A B12-vitamin forrása az állati eredetű élelmiszerekben, húsokban, halban, kagylóban, májban található. A fenti összetevők étrenddel történő felvétele alapvető, de a megelőzés, illetve a rosszabbodás késleltetése miatt étrend-kiegészítőben történő felvételük is lehetséges.
Mi a teendő?
Intenzív napsütésben mindenképpen javasolt UV-védelemmel ellátott napszemüveg viselése. Mellőzzük a dohányzást! A biztonsági előírásokat betartva tartózkodjunk radioaktív sugárzás közelében! Bizonyos általános betegségek, illetve a hosszú távú szteroid kezelés esetén járjunk gyakrabban szemészeti ellenőrző vizsgálatokra!
Irodalom:
- Christen WG, Glynn RJ, Chew EY, Albert CM, Manson JE.: Folic Acid, Vitamin B6, and Vitamin B12 in Combination and Age-Related Cataractin a Randomized Trial of Women. Ophthalmic Epidemiol. 2016;23(1):32-9.
- Lee S, Choi M, Xu Z, Zhao Z, Alexander E, Liu Y: Optical bench performance of a novel trifocal intraocular lens compared with amultifocal intraocular lens. Clin Ophthalmol. 2016 Jun 2;10:1031-8.
- Maraini G, Williams SL, Sperduto RD, Ferris FL, Milton RC, Clemons TE, Rosmini F, Ferrigno L.: Effects of multivitamin/mineral supplementation on plasma levels of nutrients. Report No. 4 of the Italian-American clinical trial of nutritional supplements and age-relatedcataract. Ann Ist Super Sanita. 2009;45(2):119-27.
- Qin L, Tao Y, Wang L, Chen H, Liu Y, Huang YF.: Hydrogen-Rich Saline as an Innovative Therapy for Cataract: A Hypothesis. Med Sci Monit.2016 Sep 8;22:3191-5.
- Stuart BG, Coxon JM, Morton JD, Abell AD, McDonald DQ, Aitken SG, Jones MA, Bickerstaffe R.: Molecular modeling: a search for a calpain inhibitor as a new treatment for cataractogenesis. J Med Chem. 2011 Nov 10;54(21):7503-22.