Lézeres látásjavító műtétek
Szerző: Dr. Volner Veronika | Lektor: Dr. Ipolyi-Topál Gitta
Publikálás dátuma: 2016-09-09
Mi is történik pontosan a lézeres látásjavító műtét során?
Ha a szaruhártyán, vagyis a szem elülső felszínén áthaladó fénysugarak, pontosan a látóhártyára vetülnek, akkor a tárgyakról éles képet látunk. Ha a kép életlen, szemüveggel vagy kontaktlencsével irányíthatjuk a fénysugarakat a megfelelő helyre. De megtehetjük ezt oly módon is, hogy a szaruhártya fénytörési hibáját változtatjuk meg a lézer segítségével. A refraktív (azaz lézeres látásjavító) sebészeti beavatkozás során speciális, nagyon rövid hullámhosszú, kis mélységben ható lézersugarakat használnak, amelyeket számítógép vezérel A lézersugárral elért sejtek mikrométerben mérhető területen elpárolognak, ám a környezetükben semmilyen káros hatás nem következik be.
Így megszüntethető akár a rövidlátás (myopia), akár a távollátás (hypermetropia), de az asztigmia (szemtengelyferdülés) is. Általánosan elfogadott, hogy -12 és +5 dioptriaérték határok között ajánlott a lézeres látásjavító műtét.
A modern lézer technika mellett 45-65 éves kor között úgynevezett. „olvasószemüveg kezelés”-re is van lehetőség, amely a szaruhártya törőerejét úgy alakítja át, hogy mind közelre, mind távolra, mind közép (monitor) távolságra éleslátást biztosítson.
Mikor nem javasolt?
- Nem ajánlott elvégezni a műtétet rendkívül vékony szaruhártya esetén, vagy azoknál, akiknél egyéb szembetegség például zöldhályog, szürkehályog, vagy a szaruhártya herpeszes megbetegedése áll fenn.
- A súlyos szemszárazság is korlátot jelenthet.
- A 18 év alatti személyeknél nem javasolt a műtét, mert a szem állapota ilyenkor még nem stabil.
- Ha a látásélesség a megelőző évben tovább romlott, szintén elhalasztják a műtétet.
Kizáró ok lehet továbbá a várandósság, a kezeletlen cukorbetegség, bizonyos egyéb belgyógyászati betegségek, a pacemaker.
Hogyan zajlik a lézeres szemműtét?
Manapság a lézeres látásjavító műtét rutin műtétnek számít. Hogy melyik műtéti módszert fogják alkalmazni, azt a komplett alkalmassági vizsgálat eredményei alapján és alapos átbeszélés után az orvos és a páciens közösen dönti el. A műtéti területet szemcseppekkel érzéstelenítik, fájdalomra így nem kell számítani. A kezelés csupán néhány percet vesz igénybe. A lézeres korrekció ambulánsan történik, a páciensek a beavatkozás után azonnal hazamehetnek.
Fotó: pixabay.com
A lézeres látásjavító kezelések típusai
PRK
A Photo-Refraktív Keratotomia a legrégebben használt egylézeres szemműtét. A kis, közepes valamint a nagyfokú rövidlátók egy része „gyógyítható”ezzel a módszerrel. A műtét során a szaruhártya legfelső védőrétegét mechanikusan ledörzsölik, majd számítógép vezérelte lézersugár segítségével rétegről rétegre távolítják el. Mivel a szaruhártya felszínén idegvégződések vannak, a kezelést követően fájdalmat érezhetünk, de ez a hámosodás befejeztével néhány nap alatt elmúlik. A kezelés után 2-3 napig fedő kontaktlencse felhelyezésére szükség lehet. 5-7 nap pihenés, 6 hónapig szemcseppel történő kezelés illetve napsütésben UV-szűrős napszemüveg viselése javasolt. Előnye, hogy biztonságos, és jó eredményt hoz, de a látásjavulás csak néhány hét alatt alakul ki.
LASEK
A Laser assisted Sub-Epithelial Keratectomia a PRK egy változata, amelynek során hígított alkohollal lazítják meg a felszíni hámréteget, így végzik el a lézerkezelést, majd a réteget visszahajtják. Ez az eljárás nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, visszaszorulóban van.
LASIK
A Laser Assisted in situ keratomileusis. Egy speciális számítógép-vezérelte mechanikus eszköz (ún. mikrokeratotom) segítségével védőlebenyt hoznak létre a szaruhártya felső rétegéből, amit a néhány perces beavatkozást követően visszahajtanak az eredeti helyére, majd a szemet fedőkötéssel látják el. Előnye, hogy miután nem történik hámeltávolítás, elkerülhető a hegesedés és a felépülési időszak is fájdalommentes, a látásjavulás pedig gyakorlatilag azonnal érzékelhető.
IntraLASIK
Az eljárás gyakorlatilag megegyezik a LASIK eljárással, a különbség pusztán annyi, hogy míg a LASIK eljárás során a védőlebenyt egy mechanikus eszközzel készítik el, addig az IntraLASIK lézeres szemműtét során ezt a műveletet is egy lézer végzi el. A lebeny felhajtása után a szaruhártya lézerkezelése már ugyanúgy zajlik. Vagyis „kétlézeres” technikáról van szó. A műtét után fájdalom nincs, 1-2 napon belül már lehet dolgozni. 3 hétig szükséges szemcseppet használni, és 2 hónapig UV szűrős napszemüveget viselni.
A látásjavító műtét után pontosan be kell tartani az orvos utasításait, a szemcseppentés rendjét, az ellenőrző vizsgálatok időpontját.
A legmodernebb lézerkészülékek mellett az eredmények pontossága a korábbi évek eredményeit abszolút felülmúlja.
A látásjavulás a kezelés után rögtön észlelhető, a posztoperatív (műtét utáni) kezelés időtartama lerövidült, a szövődmények száma elenyésző, a sportolásbeli korlátozások minimálisak.
Habár a lézeres szemműtét egy meglehetősen költséges korrekciós beavatkozás, azonban igen sokat javíthat életminőségünkön.
Irodalom:
- Dukic A, Bohac M, Pasalic A, Koncarevic M, Anticic M, Patel S.: Apparent Corneal Ectasia After Bilateral Intrastromal Femtosecond Laser Treatment for Presbyopia. Cornea. 2016 Jun 29.
- Fu D, Zhang ZY, Wang L, Zhou XT, Yu ZQ.: Refractive Regression and Changes in Central Corneal Thickness Three Years after Laser-Assisted Subepithelial Keratectomy for High Myopia in Eyes with Thin Corneas: A Retrospective Study.Semin Ophthalmol. 2016 Jul 1:1-
- Hieda O, Nakamura Y, Wakimasu K, Yamamura K, Suzukamo Y, Kinoshita S., Nippon Ganka Gakkai Zasshi. Patient-reported Outcomes after Laser In Situ Keratomileusis Surgery. 2016 May;120(5):390-5. Japanese.
- Juhasz E, Filkorn T, Kranitz K, Sandor GL, Gyenes A, Nagy ZZ.: Analysis of planned and postoperatively measured flap thickness after LASIK using the LenSx multifunctional femtosecond laser system. J Refract Surg. 2014 Sep;30(9):622-6.
- Sandoval HP, Donnenfeld ED, Kohnen T, Lindstrom RL, Potvin R, Tremblay DM, Solomon KD.: Modern laser in situ keratomileusis outcomes. J Cataract Refract Surg. 2016 Aug;42(8):1224-34.