Hogyan kell a szemcseppeket használni?
Szerző: Dr. Volner Veronika | Lektor: Dr. Ipolyi-Topál Gitta
Publikálás dátuma: 2016-09-09
Alapvető tudnivalók a szemcseppek használatáról
Sok, különféle szemcsepp létezik. A leggyakrabban használatosak a gyulladáscsökkentők, szemnyomás csökkentők, pupillatágítók, pupillaszűkítők, amelyeket csak szemorvos írhat fel. A szemszárazság kivédésére használt műkönny cseppek recept nélkül is kaphatók. Bár általában reflexszerűen próbálunk pislogni a szembe hulló anyag elkerülésére, kis gyakorlással el lehet sajátítani a megfelelő technikát a szemcsepp használatára.
- Szemcseppentés előtt mossunk kezet!
- Ha a szem váladékos, mossuk le langyos vízbe vagy kamillafőzetbe mártott steril gézzel, vattával!
- Beszáradt váladék esetén a beszáradt pörköket célszerű áztatás után eltávolítani, a szemhéjra néhány percig tegyünk langyos vízzel vagy kamillateával átitatott gézlapot!
- Tekerjük le a szemcseppentő tetejét, majd fogjuk a középső-, mutató- és hüvelykujjunk közé, hogy egy csepp folyadékot ki tudjunk nyomni belőle!
- Hajtsuk hátra a fejünket, ha ülő, illetve álló helyzetben cseppentünk! Sokan könnyebben cseppentenek a szemükbe hanyatt fekve.
- Nézzünk felfelé!
- A szemcseppet tartó kezünket támasszuk meg az arcunkon, hogy ne remegjen!
- A szemcseppet tartó kezünk kisujjával, vagy ha ez nem megy, a másik kezünk hüvelykujjával húzzuk le az alsó szemhéjunkat, hogy eltávolodjon a szemgolyótól!
- A szemcseppet közelítsük a szemünkhöz, de ne érjünk hozzá se a szemgolyóhoz, se a szemhéjakhoz!
- Nyomjuk meg a flakont, hogy egy csepp folyadék a szemgolyóra, vagy az alsó szemhéj belső, rózsaszín felületére essen!
- Ha esetleg a szemcsepp a szempillánkra vagy a bőrünkre hullott, próbáljuk meg újra!
- Ha sikerült, lassan gyengéden csukjuk be a szemünket (ne szorosan, nehogy kiszorítsuk a szemcseppet a szemgolyó felületéről), és tartsuk csukva legalább egy percig!
- Ne pislogjunk sokat a szemcsepp használata után, mert azzal a szemünk felszínéről a könnycsatorna nyílása felé pumpáljuk a cseppet, így az nem a rendeltetési helyén szívódik fel.
- A gyermeket életkori sajátosságainak megfelelően helyezzük el (ülő vagy fekvő helyzetben)! Mondjuk el előre a gyermeknek, hogy mi fog történni! Kisebb gyermek esetén sokszor két személy szükséges a biztonságos kivitelezéshez, mert ha nem tudjuk biztonsággal a fejet rögzíteni komoly szemsérülést is okozhatunk.
Fotó: wikimedia.org
További tippek
- Ha a szemcseppet kicsit lehűtjük, jobban érezzük majd, hogy jó helyre esett-e a csepp. Ellenőrizzük azonban a használati útmutatón, hogy az adott gyógyszert szabad-e hűtőbe tenni!
- A szemcsepp a könnycsatornán keresztül az orrüregbe és a garatba juthat. Ezt elkerülhetjük, ha a cseppentés után egyik ujjunkkal egy kis ideig nyomást gyakorolunk a szem orr felőli sarkánál a bőrfelületre.
- Ha nagyon nem tudunk a szemünkbe cseppenteni, kérjük meg egy rokonunkat vagy ismerősünket, hogy segítsen!
Figyeljünk rá!
- Ha többféle szemcseppet is kell használnunk, legalább 5-10 percet várjunk a kétféle csepp alkalmazása között, nehogy kimossuk az első hatóanyagot a szemünkből, mielőtt még felszívódna.
- Ha viszketés, vörösség, duzzanat lép fel, vagy a meglévő gyulladásos tünetek tovább fokozódnak a cseppentés után, allergia gyanúja merül fel a szemcsepp valamelyik összetevőjével szemben. A szemcsepp további alkalmazását hagyjuk abba, és forduljunk szemorvoshoz!
- A hatékony gyógyulás érdekében fontos, hogy pontosan betartsuk az orvos utasításait, ami néha óránkénti csepegtetést is jelenthet. Ilyenkor beállíthatunk akár órát vagy mobiltelefont is hangjelzésre, hogy ne feledkezzünk meg a cseppentés idejéről.
- Ügyeljünk a szemcseppek felbontástól számított lejárati idejére!
- A szemcseppek egy részét hűtőszekrényben, más részüket szobahőmérsékleten, fénytől, naptól védve kell tárolni, a csomagoláson feltüntetett utasítás szerint.
Útravaló
A szemcseppek elrendelésekor megkérhetjük a szemészeti asszisztenst vagy a szemorvost, hogy mutassa meg a szemcseppentés helyes technikáját. Saját érdekünkben tanuljunk meg egyedül cseppenteni úgy, hogy a hatóanyag valóban fel is szívódjon a szemgolyó felületéről.
Irodalom:
- Dugast P, Thiboust P, Blumen-Ohana E, Nordmann JP.: Is there a need for a therapeutic education with patients suffering with open-angle glaucoma? Preliminary inquiry regarding knowledge and patient adherence]. J Fr Ophtalmol. 2016 Jun;39(6):527-34. doi: 10.1016/j.jfo.2016.02.004.
- Ikushima T, Mori K, Ishibashi T, Ikeda Y, Naruse S, Hozono Y, Kinoshita S.: Relationship between compliance and background factors of glaucoma patients. Nippon Ganka Gakkai Zasshi. 2006 Jul;110(7):497-503.
- Kholdebarin R, Campbell RJ, Jin YP.: Multicenter study of compliance and drop administration in glaucoma. Buys YM.Can J Ophthalmol. 2008 Aug; 43(4):454-6
- Tatham AJ, Sarodia U, Gatrad F, Awan A.: Eye drop instillation technique in patients with glaucoma. Eye (Lond). 2013 Nov;27(11):1293-8. doi: 10.1038/eye.2013.187. Epub 2013 Aug 23.