Keresés ··· Hírek rovat << ELŐZMÉNYEK

5 tipp a napszemüveg vásárláshoz

jonekem.hu2016/06/22

Milyen napszemüveget válasszunk?

Nemcsak a bőrünket kell védenünk a fokozott UV sugárzás káros hatásaitól, hanem a szemünket is! A megfelelően kiválasztott napszemüveg nagyon sok kellemetlenségtől óvhat meg bennünket.

Fotó: shutterstock.com

Mit tehetünk?

1. UV védelem

Legfontosabb a szem megfelelő UV védelme. A 100%-os védelem a teljes UV tartományt szűri. Csak olyan napszemüveget érdemes vásárolni, amelyen megtalálható az UV 400 jelölés (angol jelöléssel UV 400 protection).

Minden megvásárolható mapszemüvegnek meg kell felelnie az adott ország szabványának, amely meghatározza, hogy mennyi UV fényt kell a szemüvegnek felfognia. Jelenleg az EN 1836:2005-ös európai szabvány a lencsék UV szűrő képességére négy besorolást alkalmaz:

  • 0 – elégtelen,
  • 1 – elégséges,
  • 2 – jó,
  • 3 – teljes.

A jó napszemüvegen találunk egy kis címkét, amelyen fel kell legyen tüntetve, hogy megfelel a szabványnak. Ha ezt nem találjuk, akkor ne vegyük meg a napszemüveget! A CE rövidítés- Conformité Européenne - jelentése: európai megfelelőség. Ha ezt a matricát látjuk, biztosak lehetünk benne, hogy az előírt megfelelőség értékelési eljárást elvégezték a napszemüvegen, és az eleget tesz az alapvető biztonsági, védelmi követelményeknek.

2. Fényvédelem

A napszemüveg kiválasztásánál a másik fontos tényező a minél nagyobb hatásfokú fényvédelem. Ezt egyrészt a szemüveg zártságával (oldalról ne szűrődjön be fény), másrészt a lencse minőségével érhetjük el. Törekedni kell a lehető legkevesebb fényt beengedő szemüveg kiválasztására. Az oldalról vagy felülről beszűrődő fény zavarhatja a látást, érdemes tehát nagyobb lencséjű darabot választani.

3. Minőségi lencse

Az UV sugárzás megfelelő kiszűrésén kívül a napszemüvegek esetében is nagyon fontos szempont az optikai kidolgozottság. Az optikailag rossz napszemüveg használata ugyanis az elmosódott látás mellett rendszeres fejfájást is okoz. Fontos, hogy a lencse jó minőségű legyen: Ne legyen torzító hatása! Ez főleg az erősen arcra simuló "görbített" modellek esetében tapasztalható. A lencse ne okozzon dioptriahibát és ne karcolódjon! A rossz csiszolás is könnyen torzításhoz vezethet, ami egészségtelen a szemnek.

A dioptriás és a napszemüvegek között is létezik fényre sötétedő (fotokromatikus) szemüveg. Ez a fajta szemüveg egy speciális kémiai anyagot tartalmaz, ami UV-fény hatására néhány másodperc alatt elsötétedik.

A polarizáló anyagot a napszemüveg lencséjére is lehet alkalmazni. Ez a polarizált anyag egy nagyon vékony, filmszerű átlátszó nitrocellulóz anyagba „ültetett” mikroszkopikus kristályok és szulfát alapú egyéb kémiai anyagok elegye. A polarizált lencselegfontosabb hatása, hogy csak a függőleges irányú fénynyalábokat ereszti át, vagyis a felületekről, különböző anyaghatárokról visszaverődő vakító fény nem jut át a lencsén. Manapság a szabadtéri, vízi sportot űzők, de az autóvezetők is használják, mert csökkenti a zavaró csillogást és az elvakító (balesetveszélyes) fényeket.

4. A lencse színe és sötétsége

Az UV-szűrés tekintetében egyáltalán nem számít, hogy milyen színű és sötétségű lencse van a napszemüvegben – vagyis tévhit, hogy a sötétebb jobban véd. Ugyanis a túlzottan sötét lencse mögött jobban kitágul a szembogár, és így több ultraibolya sugár jut a szembe. Egyes színek megváltoztatják az észlelt színeket, a világosságot vagy a kontrasztot. A semlegesnek tekinthető szürke, barna vagy borostyán sárga árnyalat az, amely nem változtatja meg a színeket, tehát érdemes ilyet választani.

5. Napszemüveg télen

Napszemüveggel télen, havas területen is védeni kell a szemet. A hó az UV-sugarak 80%-át is visszaveri a WHO szerint (míg az egyéb felszíni alakzatok az UV-fénynek csak a 10%-át).

Bármilyen esztétikus is az új napszemüvegünk, ha nem vagyunk biztosak a minőségében, inkább keressünk fel egy optikust, aki meg tudja állapítani a napszemüveg lencséinek UV-szűrő képességét!

Forrás: Dr. Volner Veronika: Milyen a jó napszemüveg?

Web Analytics