Recept rovat << ELŐZMÉNYEK

A kávé is egy drog

jonekem.hu2016/06/01

Egy amerikai lakos átlagosan 2-4 csésze kávét iszik meg naponta, ami 300 mg koffeinnek felel meg. Ez az átlagos, mérsékeltnek számító érték, számos tanulmány szerint pozitív egészségügyi vonatkozásai vannak. Számos tanulmány azonban éppen ennek ellenkezőjét állítja. A következőkben a kávéfogyasztás lehetséges egészségügyi vonatkozásait soroljuk fel, röviden. 

Fokozza az éberséget

A kávé fő összetevője a központi idegrendszert stimuláló koffein, amely többek között a kávébabban, tealevelekben, kakaóbabban, illetve a kóladióban is megtalálható. Elterjedtsége és elfogadottsága miatt sokan elfelejtik, hogy a koffein valójában egy a szociálisan elfogadott pszichoaktív drog, amely átlépi a vér-agygátat és stimulálja a központi idegrendszert. Ez rémisztően hathat, bár éppen ebben rejlik hatékonysága, mivel csökkenti a fáradtságérzetet és fokozhatja a koncentrálóképességet. Hatása az elfogyasztását követő nagyjából 15. perctől kezdődik, és akár 6 órán át is tart. A kávén kívül még sok más termék is tartalmaz koffeint, többek között a teák, néhány üdítőital, energiaitalok és gyógyszerek (nátha és allergia elleni készítmények, fájdalomcsillapítók). 

Pozitívumai

Egyes adatok szerint napi 3 csésze kávé fogyasztása 50%-al csökkentheti a májrák, egy másik tanulmány szerint napi 4 csésze kávé ugyanennyivel csökkenti a torok- és szájrák kialakulásának kockázatát. Fogyasztásának az agyra is lehet pozitív hatása: napi 2-4 csésze kávé csökkenti az öngyilkossági hajlamot, és pozitívan befolyásolhatja a hosszú távú memóriát. Más kutatások alapján a koffeinfogyasztás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, a Parkinson-kór, a szív-érrendszeri betegségek vagy stroke kialakulásának kockázatát. 

Negatívumai

A koffeinfogyasztásnak is megvannak a nem kívánt hatásai, főleg nagy dózis esetén. Napi 500-600 mg koffein (kb. 5-6 csésze eszpresszó) ugyanis már álmatlanságot, idegességet, érzékenységet, gyomorpanaszokat, gyors szívverést, vagy akár izomrángást is okozhat. Korábbi tanulmányok azonban ennél kisebb mennyiségnél is felfedeztek káros hatásokat. A várandós nők napi 300 mg-os koffeinfogyasztása növelheti annak esélyét, hogy a gyermek alacsony súllyal születik, bár más vizsgálatok éppen cáfolják ezt. Más eredmények szerint napi 4 csésze kávé elfogyasztása megnövelheti a korai elhalálozás esélyét. Nem túl bíztató adat.

Mindenkire másként hat

A koffein hatása egyénenként más, ez megmagyarázza, hogy miért hallunk annyi érvelést mind a pozitív, mind a negatív hatásai mellett. Szervezeten belüli lebomlásának üteme egyénenként változik, és számos egyéb tényező is befolyásolja, például a dohányzás. A dohányzók kétszer olyan gyorsan képesek lebontani a koffeint, mint a nem-dohányzók. A fiatalok és a várandós nők, májbetegek esetében a koffein lassabban bomlik le, ami növeli a mérgezés kockázatát. 

Gyermekek és kamaszok koffeinfogyasztása

A gyermekgyógyászok többsége szerint a gyermek- és fiatalkorúaknak a lehető legkevesebb koffeint kellene fogyasztaniuk, hiszen nem ismert, hogy a koffein milyen hatást gyakorol a fejlődő agyra. Álmatlanságot okozó hatása miatt egészen bizonyosan befolyásolja a tanulási képességet.

 

Szerencsére többségünk mértékkel fogyaszt koffeint mellékhatások nélkül, így az egészséges felnőtteknek nem szükséges aggódniuk. Azonban mivel ez egy pszichoaktív anyag, amely túlzott fogyasztás esetén a (hamar kialakuló) függőség mellett akár egyes betegségek kialakulásához is hozzájárulhat, vagy súlyosbíthatja a meglévő panaszokat. 


Forrás: Journal of Caffeine Research.

Fotó: pexels.com

Web Analytics