Bemelegítés, nyújtás
Szerző: Molnár Ágnes | Lektor: Dr. Boros Szilvia, Dr. Bognár József
Publikálás dátuma: 2013-10-02
Bemelegítés
Az edzés egyik legfontosabb része. Soha ne hanyagoljuk el! Célja, hogy fizikailag és szellemileg ráhangolódjunk az edzésre.
Sokan, úgy vélik ez csak időpazarlás, és későn jönnek rá, hogy szükség lett volna rá. A folyamatos, hideg izmokkal történő edzés ízületi kopáshoz, izomhúzódáshoz vezet. Pedig a bemelegítés csak 5-10 percet vesz igénybe. Ilyenkor indulnak be az anyagcsere-folyamatok, a vér a belekből az izmok fele áramlik, enyhén emelkedik a testhőmérséklet, megemelkedik a pulzus, de még nem éri el a célzónát. Az inak, szalagok, izmok rugalmassága fokozatosan nő.
A bemelegítés lehet akár 10 perc helyben kocogás, séta, bicikli, ugráló kötelezés stb. Nyújtást bemelegítés helyett tilos végeznie. Ez az izmok szakadásához vezethet. 10 perc után lehet egy rövid nyújtást tartani.
Nyújtás (stretching)
Ha a bemelegítést sokan elhanyagolják, akkor ez a nyújtásra hatványozottan igaz. Az elmaradt nyújtás lehet, hogy csak évek múlva lesz szembeötlő, de olyankor már nagyon nehéz változtatni.
Az izmok rövidüléséhez vezet, ha nem nyújtunk rendszeresen. A magas edzésintenzitás után a szervezet megnyugvásához elengedhetetlen a nyújtás.
A nyújtás segít az izmok rugalmasságának helyreállításában, megőrzésében. Hozzájárul a fáradt és megterhelt izomzat gyorsabb regenerációjához. Rendkívül kedvező pszichikai és élettani hatása van. Segíti a test tudatot: a lazulás, feszítés és nyújtás tanulását is.
Maga a nyújtás lassú, egyenletes mozdulatokat jelent. Nem szabad rugózni, rángatni az izmokat! Ki kell tartani 15-20 másodpercen keresztül. Ne felejtsen el egyenletesen lélegezni!
Forrás: 123rf.com
Achilles-ín és vádli nyújtása
Fallal szemben, támadóállásban, mindkét tenyeret a falra helyezzük. A két lábfej 30 cm-re van egymástól, és előre néz. Toljuk előre a csípőt addig, amíg a vádliban feszítő érzés nem jelentkezik! Tartsuk ezt a helyzetet 15 másodpercig, majd ismételjük meg a másik láb támadóállásával is! A gyakorlatot úgy is elvégezhetjük, hogy miközben támadóállásban vagyunk, a sarkakat nem emeljük föl, hanem végig a talajon tartjuk. Ezzel az Achilles-ín nyújtása érhető el.
Combhajlítóizom nyújtása
Egyik lábat tegyük egy tőlünk derékmagasságban lévő korlátra (rúdra, támlára, párkányra stb.), nyújtsuk ki, majd törzsünket döntsük előre a felemelt lábhoz! Tartsuk így a mozdulatot 25-30 mp-ig, majd ismételjük meg mindezt a másik lábbal is!
Csípőhajlító izom nyújtása
Ereszkedjünk a jobb térdre, majd a térd helyzetváltoztatása nélkül nyomjuk a csípőt a talaj irányába, miközben a lábak és térdek előre néznek! Tartsuk a mozdulatot 15-30 mp-ig, majd ismételjük meg a másik lábbal is! A feszülés a hátul lévő láb csípőjének elülső részében és térdében érezhető.
Térdízület nyújtása
Nyújtott terpeszülésben végezzünk törzshajlítást először a bal, majd a jobb lábhoz! Tartsuk ki a mozdulatot 15-30 mp-ig! A térdízületben, combhajlítókban és a hát alsó részében érzünk feszülést.
Farizmok nyújtása
Nyújtott lábbal, terpeszülésben az egyik lábat kulcsoljuk át karunkkal és nyomjuk óvatosan a mellkashoz! Tartsuk a mozdulatot 15-30 mp-ig, majd ismételjük meg mindezt a másik lábbal is!
Ágyéki izomzat nyújtása
Hajlított ülésben tegyük össze a talpakat, fogjuk meg a bokákat, majd hajoljunk előre egyenes háttal! Tartsuk a mozdulatot 15-30 mp-ig! A hát alsó részében és az ágyéki tájékon kell érezni a nyújtást.
Combfeszítők nyújtása
Feküdjünk hason, majd az egyik bokát fogjuk meg és húzzuk a fenékhez! Tartsuk a mozdulatot 15-30 mp-ig, majd mindezt ismételjük meg a másik lábbal is! A feszülés a négyfejű combizomban jelentkezik.
Tartásjavító stretchinggyakorlatok
- Merev csípőhajlítók esetén: kenutartásba ereszkedünk, majd a csípőt előretoljuk.
- Merev combhajlítók esetén: hanyatt fekvésben egyik lábat nyújtva felemeljük és kezünket a felemelt láb mögött összekulcsoljuk.
- Túlságosan előrehajtott fej esetén: állunkat egyik kezünkbe fektetjük és gyengéden hátracsúsztatjuk a fejet.
- Nyakizomzat merevségének esetén: támlás szék segítségével fixáljuk a vállat, majd kezünkkel a fejet oldalra húzzuk.
- Merev vállak esetén: álljunk szembe a szoba sarkával, tegyük a falra kezünket és a testsúlyt vigyük előre, hogy a mell izmai megfeszüljenek!
- Egyenes hát esetén: feküdjünk hasra és emeljük fel a törzset, miközben az alkarra támaszkodunk!
- Előrehajláskor merev vállak esetén: hanyatt fekszünk, majd a térdeket a mellkashoz húzzuk.
Irodalom:
Kapcsolódó cikkek






