Szabadidő rovat << ELŐZMÉNYEK

Mennyi alkoholt ihatok?

jonekem.hu2016/06/03

Szerző: Kiss-Tóth Bernadett / Lektor: Dr. Palik Éva, Horváth Zoltánné

 

Mostanában az alkoholos italok egyre gyakrabban képezik részét a táplálkozástudományi kutatásoknak, beszámolóknak és ajánlásoknak. Ez nagyrészt a mérsékelt alkoholfogyasztás szív-ér rendszeri betegségekkel (kivéve az agyi érkeringési zavarokat) szembeni lehetséges védő hatásának és az ezzel szemben álló, a túlzott alkoholfogyasztásnak a krónikus betegségekre gyakorolt negatív hatásával kapcsolatos kutatásoknak köszönhető.

Az alkoholfogyasztás hatásai a véralkoholszint mértékének függvényében

Normál tudatállapot: kb. 0,5 ezrelék alatt semmiféle jelet nem tapasztalunk, a tudatállapot normális.

Eufórikus állapot: kb. 0,3-1,2 ezrelékpont között az illető kissé felszabadulttá, derűssé válik, több beszéd jellemzi. A precíziós mozgások labilissá válnak.

Izgatottság: kb. 0,9-2,5 ezrelékig alakul ki, amikor a hangulatot már nem felszabadultság, inkább ingadozás jellemzi. Az egyén akár olyan dolgokat is tehet, amit józan állapotban nem. A reflexek lassulnak, romlik az érzékelés, valamint a felfogás képessége, súlyosabb esetben emlékezetkihagyás is előfordulhat. Az egyensúly észrevehetően labilissá válik.

Zavarodottság: kb. 1,8-3,0 ezrelék közötti állapot, melynek során a mozgáskoordináció már elég bizonytalan, és romlik a tájékozódás képessége is. A cselekvés szándékai nem egyértelműek. Rosszullét jelentkezhet: fejfájás, hányinger, vagy akár hányás is. Az egyénre levertség, valamint rossz artikuláció is jellemző.

Aluszékonyság: kb. 2,5-4,0 közötti ezrelékpontok esetén áll fent ez az állapot. Lassú mozdulatok, koordinálatlan mozgás jellemző, valamint a reakcióidő is nagyon elhúzódhat. Fokozott rosszullét, hányás, vizelettartási nehézségek jelentkezhetnek. Súlyosabb esetben a személy akár bármilyen pozícióban képes elaludni.

Kómás állapot: kb. 3,5-5,0 ezrelékig terjedő állapot. Teljes eszméletvesztés, kórósan alacsony testhőmérséklet, koordinálatlan légzés és keringés, rosszabb esetben légzésleállás és fulladásos halál is fennállhat.

Halál: a durván 5 ezrelékpont feletti véralkoholszint súlyos alkoholmérgezést okoz, túlélni gyakorlatilag lehetetlen.

Az alkoholos italok világszerte átlagosan az energia-bevitel 2,3%-át teszik ki. Ez az északi skandináv népeknél 10%, míg az iszlám területeken 0%.

Forrás: 123rf.com

Az alkoholfogyasztás egészségre gyakorolt hatásai

Számos tanulmány célozta meg az alkoholfogyasztás szív-érrendszerre, cukorbetegségre, illetve daganatos betegségekre gyakorolt hatásait.

  • A túlzott alkoholfogyasztás bizonyítottan növeli a száj-, a garat-, a gége-, a nyelőcső-, a vastag- és végbél- (férfiaknál), valamint a mellrák kockázatát. Ezen kívül valószínűsíthetően növeli a máj-, illetve nőknél a vastag- és végbélrák kockázatát.
  • A májzsugor (cirrózis) kialakulásának legnagyobb részéért szintén az alkoholizmus felelős.
  • A mérsékelt mennyiségű alkoholfogyasztás (férfiaknál napi 2, nőknél 1 ital), különösen a jó minőségű vörösborok fogyasztása a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkentheti. A túlzott alkoholfogyasztás azonban közvetlen szívizom károsító hatása révén szívelégtelenséghez vezethet.
  • A tartós alkoholfogyasztás krónikus hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethet, amelyet heveny fellángolások kísérhetnek. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás szövődményei közé tartoznak az emésztési rendellenességek, a felszívódási zavarok, valamint acukorbetegség.
  • A túlzott alkoholfogyasztás különböző idegrendszeri- és agyi funkciós zavarokat is okozhat. A Wernicke-Korsakoff szindróma, amely elsősorban a B1-vitamin hiányából eredő, az agy speciális területeinek elsorvadásával járó összetett állapot, gyakori kísérője a krónikus alkoholizmusnak. A Wernicke-Korsakoff szindróma talaján kialakult, súlyos anterográd amnézia (A traumát követő új események kódolásának, tárolásának és előhívásának zavara.) az alkoholfüggők kevesebb, mint 1%-ánál fordul elő, viszont az enyhe anterográd amnézia (pillanatnyi emlékezetkiesés) igen gyakran fellelhető az alkoholfüggő egyéneknél.
  • Az alkoholfüggőknél előforduló agyi funkciós zavarok közé tartozik továbbá a problémamegoldó képesség-, a tanulás-, valamint a memória romlása, illetve a figyelmetlenség is.
  • A krónikus alkoholfüggőségben szenvedőknél gyakran fordul elő alvási rendellenesség, elalvási nehézség, valamint az éjszaka második felében fellépő gyakori ébrenlét.
  • Az alkoholfüggők 15%-a perifériás neuropátiától, különösképpen zsibbadtságtól, álérzékeléstől, járási és egyensúlyzavaroktól szenved.
  • A mérsékelt alkoholfogyasztás (férfiaknál napi 2, nőknél 1 ital) csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ikervizsgálatok alapján a kockázatcsökkenés a 40-50%-ot is elérheti. Napi 3 vagy több ital fogyasztása esetén acukorbetegség kialakulásának kockázata viszont nő, ilyenkor hasnyálmirigy eredetűcukorbetegség alakulhat ki.

Azt azonban fontos kihangsúlyozni, hogy amennyiben valaki eddig nem fogyasztott alkoholt, a lehetséges kockázatcsökkenés miatt ne kezdje el! A kockázatcsökkentés más módszerekkel is elérhető. 

Összefoglalásként elmondható, hogy a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás növeli a daganatos betegségek, valamint a májbetegségek kockázatát is, így mindenképpen kerülendő. Egyes életszakaszokban, mint például várandósság, szoptatás, gyermek- és fiatalkor, valamint egyes akut- vagy krónikus betegségek esetében az alkoholfogyasztás szintén kifejezetten kerülendő. Az egészségi kockázaton túl a túlzott alkoholfogyasztás rontja a szociális kapcsolatokat, a munkában való elhelyezkedés, illetve az ezzel járó elszegényedés lehetőségét. 

Forrás: Az alkoholos italok fogyasztásának rövid- és hosszú távú hatásai.  

Fotó: shutterstock.com

Web Analytics