Mentőhívás, orvosi vizsgálat
Szerző: Dr. Krivácsy Péter | Lektor: Dr. Sirák András
Publikálás dátuma: 2015-10-07
Amennyiben nem a megfelelő szintű segítséget vesszük igénybe, a következők történhetnek:
- Ha lényegesen súlyosabbnak ítéljük meg a helyzetet, akkor indokolatlanul történik a mentőhívás. Ez a bajba jutott szempontjából nem okoz problémát, viszont meglehet, hogy egy másik, valóban súlyos állapotú gyermek elől vesszük el a segítséget.
- Ha lényegesen enyhébbnek ítéljük a gyermek állapotát, akkor olyan ellátóhoz fog kerülni, aki nem tudja optimális szinten ellátni őt eszköz és szakképzettség hiányában. Ez mindenképpen időveszteség és sok esetben veszélyes.
Fontos tehát tudni azt, hogy a sürgősségi ellátás mikor milyen formáját, szintjét vegyük igénybe. Ehhez azonban tudni kell, milyen lehetőségeink vannak.
Mentőhívás
Az alábbiak a www.mentok.hu oldalról kerültek átvételre.
„Mentés szükségessége esetén bárki - állampolgárságtól és egészségbiztosítási jogviszonytól függetlenül - hívhat mentőt a Magyar Köztársaság területén.
Milyen esetekben hívhatunk mentőt mentés céljából?
Minden esetben, amikor a beteg azonnali egészségügyi ellátásra szorul:
- ha életveszély, vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés, stb.)
- baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén
- megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt;
- ha erős fájdalom, vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (pl. fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás, stb.)
- ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg saját maga, vagy mások életét veszélyezteti.
A mentők hívószáma az ország egész területén (minden vezetékes és mobil telefonról): 104
1999-től egységes sürgősségi hívószám bevezetésére kerül sor Magyarország területén is:112) Ezt elsősorban akkor hívjuk, ha egyidejűleg a mentőkre és/vagy a tűzoltókra és/vagy a rendőrségre is szükség van.
Mentőhívás esetén az alábbi kérdések szerint tegyük meg a bejelentést:
1. Hol történt az eset? Ha a cím nem egyértelmű, akkor próbálja elmagyarázni a helyszín megközelíthetőségét, gondoskodjon útbaigazító segítségről. Ha külterületen, erdőben stb. történt a baleset, jelöljünk meg olyan találkozási pontot, ami egyértelmű: buszmegálló, vasútállomás, útelágazás stb. Ne felejtsük el a település megnevezését, lakótelepi lakásokban az emelet és ajtó megjelölését. Hasznos segítség a Mentőknek, ha megadjuk a lakáson, kapucsengőn olvasható nevet, különösen akkor, ha az eltér a beteg nevétől. Pl. Budapest, Etele út 102. 4. emelet 113, Kiss Ferenc a kaputelefonon lévő név, a beteg neve Kovács Lajosné.
2. Adja meg saját nevét, telefonszámát, amin elérhető lesz. Ha ezután megszakad a vonal, vagy új információkra van szükség, vissza tudjuk hívni. Ne felejtse el, pontatlan cím esetén a mentők nem fognak odatalálni az ön segítsége nélkül!
3. Milyen jellegű vészhelyzet áll fent, mi történt? Szorítkozzon a tényekre, minél rövidebben és pontosabban mondja el a problémát, annál hamarabb indulhat a segítség.
A mentőknek fontos segítség, hogy megtudják, milyen, panasz, tünet észlelhető a mentésre szorulókon. Lábát, hasát fájlalja, sápadt, esetleg eszméletlen. Minden tünet fontos lehet.
4. Adjon át minden egyéb információt ami fontos lehet. (pl. több sérült van, tűzoltókra is szükség van, stb.)
5. Nyújtson elsősegélyt a mentő megérkezéséig. Ne szakítsa meg a vonalat, hiszen képzettség hiányában követheti a mentésirányító telefonos instrukcióit.”
Fotó:shutterstock.com
Mikor forduljon a háziorvoshoz?
Értelemszerűen minden más esetben, amikor közvetlen veszély nem áll fenn, de a gyerek beteg, akkor a háziorvost kell felkeresni.
Tipikus példák:
- Lázas betegségek.
- Köhögés, torokfájás, és más légúti panaszok, amik nehézlégzést nem okoznak.
- Hasmenés, hányás, még a súlyos kiszáradás előtti szakaszban.
- Hasfájás, fejfájás, az esetek túlnyomó többségében. De egyre erősödő, nagyon súlyos fájdalomnál mentő hívás is indokolt lehet.
Sebészet, baleseti sebészet
A mentőt nem igénylő esetekben mi magunk is szállíthatjuk a gyermeket sebészeti ellátásra. Területenként és napszakonként változó, hogy milyen ellátás elérhető. Nappal sebészeti szakrendelőben, és baleseti sebészeten (traumatológia), éjszaka többnyire baleseti sebészeti ügyeleten látják el a sérülteket. Egyik helyre sem kell beutaló.