Súlyos balesetek gyermekkorban
Szerző: Dr. Krivácsy Péter | Lektor: Dr. Sirák András
Publikálás dátuma: 2015-09-15
Magyarországon évente közel háromszáz, 1-20 év közötti fiatalt veszítünk el baleset következtében. E korosztályoknál a baleseti halálozás tekinthető a leggyakoribb haláloknak, pedig sok közülük megelőzhető lenne. A balesetek nem azonos mértékben veszélyeztetnek mindenkit.
Az átlagosnál veszélyeztetettebbek:
- 1-4 év közötti gyerekek
- kamaszkorúak
- fiúk (akár 3-4-szeresen nagyobb eséllyel, mint a lányok)
- rossz anyagi körülmények között élők.
A baleseti okok tekintetében minden korosztálynál a közlekedési balesetek okozta halálozás vezet. 1-4 éves életkorban a leesések, a fulladás (légúti idegentest) gyakoribbak. Kamaszkorban a fulladás (többségében vízbefulladás), majd a mérgezés, félrenyelés, esés követi A legtöbb baleset az utakon, közterületeken történik, ezt lányoknál az otthoni, fiúknál a sportolás közbeni balesetek követik.
Súlyos sérültnek kell tekinteni a gyermeket, ha:
- mozdulatlan, nem reagál ingerekre, eszméletlen
- a baleseti mechanizmus alapján súlyosan megsérülhetett (pl. magasból esett le, elütötte egy autó, beszorult valamilyen nagy tömegű tárgy alá). Panaszoktól függetlenül is súlyos sérültnek kell tekinteni, tehát akkor is, ha „jól” van...
- szemmel láthatóan rendellenes testhelyzetben van.
- eszméletvesztése volt, annak ellenére, hogy jelenleg eszméleténél van.
- zavart a viselkedése, hányingerre panaszkodik vagy hányt, erősen fáj a feje.
- nehézlégzése van vagy a légzés fájdalmas.
- erős vérzése van. Nem csak az artériás vérzés lehet súlyos!
- ha a sérült gyermek erős, hasi fájdalomra panaszkodik, a has kemény, érzékeny.
- ha vízben elmerült.
- ha föld vagy egyéb anyag ráomlott és betemette teljesen vagy részlegesen
- ha közvetlenül a baleset során életjelenségek nélküli gyermeket találunk (ld. az Újraélesztés fejezetet)
Mit kell tenni egy súlyos baleset esetén?
Elsődleges a biztonságos környezet megteremtése. Használja a vészvillogót, láthatósági mellényt és saját védelmében gumikesztyűt!
- Tájékozódjon a sérültek számáról és állapotáról!
- Tájékozódás után, ha szükséges hívjon/hívasson mentőt!
- Ezt követően kezdje el az elsősegélynyújtást! A legtöbb baleseti sérültnél mérlegelni kell a gerincsérülés lehetőségét és ez esetben – ha ez lehetséges - megfelelően védeni, különösen a nyaki gerincszakaszt!
- Fontos, hogy nem meggyógyítani kell a sérültet, hanem néhány egyszerű mozdulattal javítani az állapotán és megfelelő segítséggel kórházba juttatni, illetve ha szükség és lehetőség adódik, akkor fájdalmat csillapítani. Sok esetben az is nagy segítség, ha megállítjuk az állapot romlását.
Fotó: pixabay.com
A súlyos gyermekkori balesetek megelőzése
Természetesen nem lehet egy súlyos baleset esélyét nullára csökkenteni, de sokat tehetünk a biztonság érdekében. Minden szülő fontos feladata ennek alapos átgondolása és megtenni, amit ezek alapján szükségesnek tart. A felsorolás nem teljes, a legfontosabbakat igyekeztünk összeszedni. Egyszerű, pénzbe nem kerülő változtatásokkal lehet a legtöbbet nyerni.
- A biztonságos, defenzív vezetés, a kocsi megfelelő műszaki állapota, a nappali fény használata mind elengedhetetlen.
- A gyerekek koruknak megfelelő felvilágosítása, tanítása a biztonságos létezésre, közlekedésre.
- Kisebb gyerekek folyamatos felügyelete jelentősen csökkenti bizonyos balesetek esélyét, pl. a kerti medencék vízbefulladásos eseteinél.
- Sokszor elmulasztjuk, de a helyes példamutatással lehet a legjobban pozitívan formálni a gyerekek viszonyát a biztonsághoz. A szülőnek is fontos bukósisakot hordani a családi biciklizés alkalmával, vagy bekötni magukon a biztonsági övet. A gyerekek a szülőkről mintázzák a viselkedésüket.
Biztonsági eszközökkel is jelentősen lehet csökkenteni a baleseti kockázatot.
- Minden bizonnyal a legfontosabb a biztonsági gyermekülésbe szabályosan bekötött gyerek, ami jelentősen csökkenti a súlyos sérülések esélyét egy gépkocsibaleset során.
- Nagyobb gyereknél és felnőtteknél a leggyakoribb hiba a félig felhúzott fejtámasz. A fejtámasznak a koponya tetejéig kell érnie. Ellenkező esetben többet árt, mintha nem használnánk.
- Az otthoni környezetben használatos biztonsági konnektordugók az áramütés esélyét minimalizálják.
- Élvédők, csúszásgátlók elsősorban a kisebb sérülések ellen védenek, de adott esetben komolyabb sérülést is megelőzhetnek.
- Lépcsőfeljáróba szerelhető biztonsági ajtóval csökkentheti a magasból esés rizikóját.
- A testmozgásnál használt védőfelszerelés használata alapvető a sportbalesetek kivédésénél. Ezek közül is kiemelten fontos a bukósisak használata.