Tudástár elem << ELŐZMÉNYEK

A mediterrán étrend kedvező hatása az időskori fizikai-szellemi állapotra

Napjainkban szinte minden nap újabb és újabb „csodadiétákba” botlunk, amelyeknek általában egy közös vonásuk van: mindegyik azt ígéri, hogy aki az adott diétát követi, egészségesebb lesz (vékonyabb, boldogabb lesz, tovább fog élni, stb.). Az úgynevezett mediterrán diéta, amit nevezhetünk életmódnak is, lassan évtizedek óta tartja magát az egészséges életmód-javaslatok élmezőnyében. Számos kutatás bizonyítja az érvényességét.

Szerző: Moharos Melinda | Lektor: Dr. Biró Lajos
Publikálás dátuma: 2015-08-28

Megfigyelték, hogy a mediterrán térség országaiban (például Olaszországban, Spanyolországban) élők között kevesebb a szív- és érrendszeri megbetegedés, és hosszabb a várható átlagéletkor, mint a többi fejlett országban. Ezt a jelenséget többek között a mediterrán étrend jellegzetességeivel magyarázható.

A mediterrán étrend főbb jellemzői:

  • Naponta nagy mennyiségű zöldség és gyümölcs fogyasztása.
  • Halak és a tenger gyümölcseinek heti többszöri fogyasztása.
  • Teljes kiőrlésű gabonákból készült élelmiszerek fogyasztása.
  • Olajos magvak, olívaolaj (mint fő zsiradék) fogyasztása.
  • Kevés vöröshús fogyasztása.
  • Kevés feldolgozott élelmiszer fogyasztása.
  • Kevés jó minőségű alkohol (jellemzően vörösbor) fogyasztása.

Azaz az étrend gazdag élelmi rostokban, vitaminokban, antioxidánsokban, jó minőségű fehérjéket tartalmaz, valamint a zsírsavösszetétele is rendkívül kedvező (arányaiban kevés telített zsírsav, sok a telítetlen, többszörösen telítetlen zsírsav, például az ómega-3).


Fotó: 123rf.com

Mediterrán diéta: jó szívvel idős korban is

Számtalan kutatás vizsgálta a mediterrán étrend szervezetre gyakorolt hatásait: a szív– és érrendszer szempontjából egyértelműen pozitív eredmények születtek.

Kedvezően befolyásolja a vérzsírok szintjét, azaz növeli a „jó” koleszterin (HDL), és csökkenti a „rossz” koleszterin (LDL), valamint az összkoleszterin szintjét a vérben, javítja az érbelhártya (endothel) funkcióját, csökkenti az oxidatív stressz következményeit és a vérrögképződést.

Összességében, ennek köszönhetően az érelmeszesedés kialakulására is sokkal kisebb az esélye annak, aki életvitelszerűen követi a mediterrán étrendet.

Az étrendet folytatóknál szintén csökken az elhízás és a metabolikus szindróma kialakulásnak a kockázata.

Csökken továbbá a keringési rendszer okozta halálozás gyakorisága, valamint a stroke (agyvérzés) és a szívinfarktus kialakulásának kockázata még nagy kockázat (például családi hajlam) esetén is, idős korban is, és nem csak a mediterrán régió országaiban (például lengyel személyek vizsgálata alapján is pozitív eredményt mutatott).

Itthoni körülmények között mit tehetünk, hogy étrendünk minél inkább hasonlítson a mediterrán diétára?

  • Cseréljük ki a fehér (finom)lisztet teljes kiőrlésűre, hasonlóképpen a kenyeret, pékárut is!
  • Csökkentsük az iparilag feldolgozott élelmiszerek fogyasztását (példáué leves-, mártásporok, konzervek)!
  • Minden étkezésünk tartalmazzon valamilyen formában zöldséget, gyümölcsöt, minél többet nyers formában (pl. saláta, nyers zöldség a szendvics mellé)!
  • Próbáljunk meg kevesebb sertés- marhahúst enni, helyette heti két alkalommal együnk halat valamilyen formában (lehetőleg zsírszegényen elkészítve, például grillezve, alufóliában sütve)!
  • Amennyiben alkoholt fogyasztunk, a röviditalok, sörök helyett válasszunk kevés jó minőségű vörösbort (például: nőknek 1 dl, férfiaknak 1,5 dl)!

Az étrend és az időskori szellemi fittség

Az erek állapotának romlása a demencia kialakulásának fontos kockázati tényezője, elősegíti a szellemi hanyatlást időskorban, így a fentiek alapján a mediterrán diéta segít kivédeni ezeket a hatásokat.

Utánkövetéses vizsgálat során idős emberek (átlagéletkoruk 67 év volt) mediterrán jellegű étrendet követtek olívaolajjal és olajos magvakkal kiegészítve (amelyek alapvetően eleve részét képezik az étrendnek). Az eredmények alapján a kognitív funkciók (megismerési funkciók, ide tartozik a memória, a gondolkodási képesség, az érzékelés-észlelés) javultak.

A kutatások alapján a mediterrán étrend javíthatja az általános szellemi állapotot, segíthet megelőzni az időskori elbutulást, és csökkentheti, lassíthatja az állapotromlást az enyhe kognitív zavartól az Alzheimer-kór kialakulásáig.

Irodalom:

Demarin V., Lisak M., Morović S.: Mediterranean diet in healthy lifestyle and prevention of stroke. Acta Clin Croat., 50(1):67-77, 2011 Mar.

Giuseppe Grosso, Urszula Stepaniak, Agnieszka Micek, Roman Topor-Mądry, Denes Stefler, Krystyna Szafraniec, Martin Bobak, Andrzej Pająkb: A Mediterranean-type diet is associated with better metabolic profile in urban Polish adults: Results from the HAPIEE study. Metabolism, 64(6): 738–746, 2015 Jun.

M. Yannakoulia et al.: Cognitive health and Mediterranean Diet: Just diet or lifestyle pattern? Ageing Research Reviews, 20, 74–78, 2015.

B. Caracciolo et al.: Cognitive decline, dietary factors and gut–brain interactions. Mechanisms of Ageing and Development, 136-137, 59–69, 2014.

Balwinder Singh et al.: Association of Mediterranean diet with Mild Cognitive Impairment and Alzheimer’s disease: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Alzheimers Dis., 39(2): 271–282, 2014 Jan 1.

Cinta Valls-Pedret et al.: Mediterranean Diet and Age-Related Cognitive Decline. A Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med., 175(7):1094-1103, 2015.

Solfrizzi V. et al.: Diet and Alzheimer`s disease risk factors or prevention: the current evidence. Expert Rev Neurother., 11(5):677-708, 2011 May.

Kapcsolódó cikkek
Szív- és érbetegségek kockázati és védő tényezői
Összefoglaltuk, hogy melyek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának legfőbb kockázati és védő tényezői. Kérjük, töltse ki részletes kérdőívünket, és megtudhatja, hogy ezek...
Dr. Magony Mónika2015/07/01
A kávé, a koffein és az időskori szellemi hanyatlás
Régóta kutatják a koffein egészségre gyakorolt hatásait, elsősorban a szív- és érrendszerre vonatkozóan, azonban a koffein valamint a kognitív funkciók közötti lehetséges kapcsolatok vizsgálata...
Moharos Melinda2015/08/28
A tápláltsági állapot, mint kockázati tényező időskorban
A kognitív (a megismerésre vonatkozó szellemi funkciók) hanyatlás szempontjából a soványság és a túlsúly is fokozott kockázattal járhat, bár ezzel kapcsolatban az összefüggések bonyolultabbak...
Moharos Melinda2015/08/25
A zsírsavak szerepe az idősödő agy működésében
Az étkezések során elfogyasztott zsírok és az őket felépítő zsírsavak alapvetően szükségesek a szervezet működéséhez (sejtmembránok felépítése, zsírban oldódó vitaminok felszívódása,...
Moharos Melinda2015/08/27
A demenciáról
Ahogy az ember öregszik, egyre szétszórtabbá, feledékenyebbé válhat. Mégsem törvényszerű, hogy az emlékezetünk, gyakorlatiasságunk, idős korunkra jelentősen romoljon. Azoknál, akik ilyen...
Demetrovics Zsolt2015/07/16
A folyadékfogyasztás hatása az agyműködésre
Nem elhanyagolható a folyadék-, vagyis a vízfogyasztás szerepe. Ha nem iszunk eleget, vérünk besűrűsödik, a szív munkája nehezebb, mert a viszkózusabb (nagyobb súrlódású) vért kell pumpálnia...
Schmidt Judit2015/07/15
A demencia kockázati tényezői
Ki ne szeretné megőrizni szellemi frissességét idős korára is? Az alábbiakban azokról a tényezőkről olvashat, amelyek fokozzák a demencia előfordulásának veszélyét. Ezek közül vannak...
Dr. Palik Éva2015/08/31
A különféle növényi olajok felhasználási lehetőségei és egészségre gyakorolt hatásai
Az ételkészítéshez felhasználható zsiradékok köre az utóbbi időben egyre bővül. A sütéshez, főzéshez általánosan használt növényi olajokon kívül, egyre nagyobb népszerűségnek...
Bíró Andrea2015/05/22
Az időskori memóriaromlás megelőzése és az étrend-kiegészítők
Bár az Alzheimer-kór egy különálló betegség, megelőzés szempontjából mégis együtt tárgyaljuk az egyéb eredetű, memóriaromlással, elbutulással járó kórképekkel. A gondolkodási képesség...
Dr. Gulyás Tamás2015/07/10
A demencia és a szénhidrátbevitel kapcsolata
Az időskor gyakori, de nem szükséges velejárója a demencia. A már kialakult betegség gyógyszerekkel karbantartható, a romlás lassítható, de az emlékezeti, gondolkodási zavar nem csak az érintett...
Schmidt Judit2015/08/03
Web Analytics