A túlsúly és az elhízás
Mit okoz a kövérség?
A megnövekedett testtömeg nem esztétikai kérdés, számos betegség kialakulásának kedvez. Különösen a hasi (alma típusú) elhízás okoz gondot.
Hasi típusú elhízás esetén megváltozik a zsírszövet összetétele és működése, gyulladásos sejtek jelennek meg benne, és a zsírsejtek által termelt hormonszerű anyagok mennyisége és minősége is megváltozik.
Forrás: 123rf.com
A túlsúly a termékenységet is csökkenti, mindkét nemben.
Nagyobb testsúly esetén a daganatok kialakulásának esélye is megnő, különösen igaz ez a vastagbélrák és az emlőrák esetében, de a kockázatfokozódás szinte minden daganatra vonatkozóan kimutatható.
Az elhízás és az asztma között is van összefüggés, túlsúly esetén az asztmagyakoribb, az elhízott asztmások tünetei fogyás esetén javulhatnak.
Az elhízás és a depresszió között kétirányú kapcsolat van, depresszió következtében kialakulhat elhízás, de az elhízás is depresszióhoz vezethet. A depresszió kialakulásában a megváltozott hormonháztartás és a zsírszövet által termelt gyulladást serkentő anyagok is szerepet játszhatnak. A már kialakult depresszió ráadásul gátja lehet a sikeres testsúlycsökkentésnek.
Miért hízunk el?
Ha a túlsúly ennyire rosszat tesz a szervezetnek, akkor miért alakul ki? Hiszen a szervezet működése igen pontosan szabályozott, nem kivétel ez alól a táplálékfelvétel és –leadás egyensúlya sem. A központi idegrendszer folyamatosan értesül a zsírraktárak állapotáról, a gyomor telítettségéről, az energiaszükségletről, és a szükségletnek megfelelően kellene, hogy szabályozza az energiafelvételt és –leadást. Hogy ez nem történik meg, annak az az egyik oka, hogy a táplálkozásnak ma már számtalan egyéb funkciója is lett a puszta energiafelvételen kívül. Az étkezéseknek fontos társadalmi funkciója van, az ünnepek fontos része az ünnepi ebéd vagy vacsora, ott vannak a munkavacsorák, a vasárnapi ebédek, a „csak még egy falatot a mami kedvéért”, ahol egyéb szempontok miatt többet eszünk, mint amennyi a létfenntartásunkhoz szükséges. Azt pedig már állatkísérletek is igazolták, hogy a finom ennivalónak jutalmazó szerepe is van, ami szintén túlfogyasztáshoz vezet. Már pedig finomakat eszünk. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a napi tevékenységekhez szükséges mozgásmennyiség drasztikusan lecsökkent, már ki is alakult az energiafelvétel és –leadás egyensúlyának felborulása, és fel is szaladt néhány kiló.
Hogyan fogyjunk le?
A három alappillér a megfelelő étrend, a megfelelő testmozgás és a megfelelő lelki egyensúly. Oldalunkon reméljük mindegyikhez talál segítséget.
Forrás: Dr. Palik Éva: A kövérségről