Tudástár elem << ELŐZMÉNYEK

Otthoni vagy inkább edzőtermi edzés?

Napjaink rohanó világában egyre kevesebb idő jut kikapcsolódásra, feltöltődésre. Nem marad elég idő rendszeresen edzőterembe járni. Sokan éppen ezért az otthoni mozgást választják.

Szerző: Csáki István | Lektor: Dr. Boros Szilvia
Publikálás dátuma: 2015-07-15

Otthon vagy edzőteremben?

Az otthoni edzések egyik nagy előnye, hogy tetszés szerint választhatod ki az edzések időpontját, viszont sokkal nehezebb rendszeresen és hatékonyan edzeni. Az edzőtermi mozgásra azonban talán könnyebben ráveszed magad, különösen akkor, ha az előre megvásárolt bérlet árára gondolsz. Sokszor a hangulatod is megváltozik a légkondicionált helyiségekben zajló lendületes, pörgős élet, valamint a többi motivált ember láttán. Ha megoldható, mozdulj ki otthonról, lépj ki a mindennapok egyhangúságból, mely jó alapot adhat az egész életmód megreformálásához.

Szóval ne feltétlenül spórolj az utazási időn, mert a konditeremben sokkal motiváltabban tudsz edzeni, mint otthon. A legjobb megoldás, ha gyalog vagy biciklivel mész edzeni.

Gátlásos vagy?

Sokan azért nem mennek el konditerembe edzeni, mert gátlásosak.
„Kövér vagyok, zsírpárnáimat nem akarom mutogatni”- mondják. Vagy épp a kiálló bordák zsenírozzák. Ha otthon tréningezel, akkor gátlásaiddal nem kell foglalkozni, hiszel egyedül vagy és garantáltan nem bámul meg senki. Hidd el, az edzőteremben sem fog lenézni senki. Egyrészt oda mindenki önmaga miatt jár, a saját dolgával, edzésmunkájával van elfoglalva. Másrészt mindenki tisztában van a kezdeti lépések nehézségeivel, senki sem csúcsformával indult. Légy büszke, hogy te is jársz konditerembe, s eddz lelkiismeretesen! Szóval a gátlásosság miatt ne mondj le a konditermi edzésről. Inkább vegyél fel egy bő ruhát, amiben nem látszik az alakod, ha szégyellős vagy.

Fotó: shutterstock.com

Egyedül nehéz…

Sokan megveszik az otthoni eszközöket a gyors eredmény reményében, majd néhány hétig hébe-hóba használják, s utána feladják. Ha nem tudod magad motiválni, ha nem tudsz rendszeresen edzeni, akkor ne vegyél drága otthoni gépet, hanem irány a konditerem, s fogadj egy személyi edzőt, aki megtanít, hogyan eddz eredményesen és hogyan motiváld magad.

Pár perc elég alakformálásra?

Sokan bedőlnek a profi modellekkel bemutatott fitnesz eszközök, vagy a 10-20-30 nap alatt teljes átalakulást ígérő edzésprogramok reklámjainak, melyek csak napi 5 perc edzést igényelnek. A rendszeres testedzésnek csak akkor van eredménye, ha minden nap csinálsz valamit, azaz a rendszeres testmozgás a napi rutinod szerves részét képezi. Persze nem kell minden nap kifulladásig edzeni, de célszerű egy 20 perces átmozgató tornát minden nap végrehajtani.

A komoly eredményekhez viszont jóval több idő kell, hetente legalább 3-4 óra edzés, melyekből kettőt az eredményesség érdekében célszerű konditeremben végezni.

Mindkettőt!

A konditermi csúcsformába hozásnak létezik egy titka: az otthon végzett mindennapos átmozgatás bevezetése és gyakorlása.  Nagyon fontos lenne mindenkinek otthon is elvégezni minden nap néhány gyakorlatot.
Az edzést kiegészítő gyakorlatok közé tartozhat a reggeli-, ill. esti torna, légző gyakorlatok, nyújtások, önmasszázs, érzékszervek gyakorlatai. Természetesen maga az edzés is elvégezhető otthoni körülmények közt, legyen szó tömegnövelésről, állóképességi edzésről vagy alakformálásról. 
Leghatékonyabb azonban, ha edzéseik a konditeremben, a kiegészítő edzések pedig otthon zajlanak.

Kapcsolódó cikkek
Fittség és pulzus
Mit jelent a fittség? Mi a haszna a pulzusszám mérésének, ismeretének? Hogyan mérhető a teljesítmény? Lássuk!
Csáki István2015/07/22
A bemelegítés és levezetés
Legyen szó bármely mozgásformáról, rekreációs vagy versenysportról, a bemelegítésnek és levezetésnek nélkülözhetetlen a szerepe. Bemelegítés során szervezeted felkészülhet a fizikai...
Csáki István2015/07/07
A személyi edzés
A személyi edzés napjaink fitnesz trendjeinek fontos eleme. Nem véletlenül, hiszen szakember segít személyre szóló edzésprogramod kialakításában és az edzésekben is.
Csáki István2015/08/18
Edzésfajták, avagy hogyan válassz tréningprogramot?
Napjainkban már nem csak a verseny-, hanem a szabadidő-sportban is fontos, hogy olyan tréningeket végezzünk, amelyek segítik céljaink elérését, legyen szó alakformálásról, állóképesség...
Csáki István2015/07/08
Web Analytics