Tudástár elem << ELŐZMÉNYEK

Mozgásprogram túlsúly esetén

A túlsúly (BMI 25-30 kg/m2 között) nem csak esztétikai problémát jelent, hanem növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, magas vérnyomás, rosszindulatú daganatok kialakulásának esélyét is. Testtömegcsökkenést rendszeres testmozgással, egészséges, csökkentett energiatartalmú táplálkozással és az érzelmi egyensúly megteremtésével lehet elérni.

Szerző: Dr. Boros Szilvia | Lektor: Dr. Palik Éva
Publikálás dátuma: 2015-07-21

Tanácsok

  1. Mielőtt rendszeres mozgásprogramba kezd, érdemes orvoshoz fordulni, aki felméri állapotát és megítéli, hogy nincs-e a mozgásprogramnak ellenjavallata. Mindenképpen javasolt az orvosi vizsgálat, ha Ön elmúlt már 40 éves, ha nem sportolt korábban rendszeresen, ha az elhízás szövődményei (magas vérnyomás, kóros vérzsírszintek, cukorbetegség) már kialakultak, vagy ha egyéb okból (pl. családi halmozódás) nagy a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
  2. A fogyás mértéke ne haladja meg a heti 0,5-1 kg-ot, mert ez az a mennyiség, amit a szervezet még kényelmesen el tud viselni, nem alakul ki jo-jó effektus. Ez azt jelenti, hogy napi 300-500 kcal-t kell elhasználnia mozgással. (Ehhez persze hozzátartozik a megfelelő étrend is.)
  3. Ha most kezdi a mozgást, alacsony intenzitású mozgásformát válasszon, ne terhelje tovább amúgy is túlterhelt ízületeit! (Erre legjobb a vízben végzett mozgás és a bicikli.) Ha már veszített súlyából, akkor jöhetnek a magasabb intenzitásúak (séta, kocogás, nordic walking).
  4. Nagyon figyeljen oda, hogy milyen külső hőmérséklet mellett mozog! Lehetőleg klimatizált helyiséget válasszon, és ne a legnagyobb nyári melegben kezdjen el mozogni!
  5. Mozgásprogram közben folyamatosan (20 percenként) pótolja a verejtékezéssel elvesztett folyadékot!
  6. Az erősítő edzésprogramnak is nagyon fontos szerepe van. Ezzel ugyan nem éget el annyi kalóriát, mint a cardio-edzéssel, azonban fokozza az izomerőt és az alapanyagcserét.
  7. Ha megáll a testtömegvesztés, ne keseredjen el, és ne adja fel! Próbáljon változtatni az edzés típusán vagy mennyiségén! A motiváció fenntartása érdekében keressen társakat a mozgáshoz!
  8. Nagyon fontos, hogy megfelelő, kényelmes edzőcipőt válasszon.

Forrás: 123rf.com

Ajánlás, ha más társbetegsége nincsen:

  • Heti 7 alkalommal, alkalmanként 30-60 perc testmozgást végezzen!
  • A pulzus célértékét személyre szabottan kell meghatározni úgy, hogy az intenzitás alacsony, ill. közepes legyen.
  • A mozgás javasolt típusa: gyaloglás, kocogás (ha jelentős súlytöbblettel rendelkezik, akkor nem ajánlott), kerékpározás, úszás (nem terheli az ízületeket), vízi torna, nordic walking, kis súlyokkal végzett kondicionálás, gerinctorna, has-, hátizom erősítése.
  • Az aerob mozgásprogram heti két alkalommal végzett erőfejlesztéssel egészüljön ki: nagy izomcsoportokat érintő, 1-3 sorozat, 10-15 ismétlésszámmal.
  • Ügyeljen a fokozatosság elvére, vagyis ne kezdjen hirtelen nagyon intenzív edzésprogramba, hanem fokozatosan emelje az időtartamot!
  • Ha nehezen veszi a levegőt tréning közben, akkor csökkentse az intenzitást vagy tartson egy-két perc pihenőt!
  • Nagyon lényeges, hogy reális célokat fogalmazzon meg: ne hajszolja magát a túl gyors testtömegcsökkentésbe, intenzív mozgásprogramba, inkább lassabban, de tartósan szabaduljon meg testsúlyfeleslegétől!

Irodalom:

American College of Sports Medicine: Exercising While Loosing Weight: Prescription for Health, Prescribing exercise for common conditions. 2010.

Kapcsolódó cikkek
Hogyan fogyjunk?
A sikeres testsúlycsökkentés alapja, hogy nem egy meghatározott ideig tartó „kúra” az, amit elkezdünk, hanem egy életre szóló életmódváltás. Ezt nem könnyű kivitelezni, cikkünk segítséget...
Dr. Palik Éva2015/08/05
Mozgásprogram elhízás esetén
Elhízás (BMI>30 kg/m2) esetén a körültekintően megválasztott, rendszeres testmozgással, egészséges, csökkentett energiatartalmú táplálkozással és az érzelmi egyensúly megteremtésével...
Dr. Boros Szilvia2015/07/17
Mit, mennyit és hogyan érdemes sportolnunk?
Az elmúlt évek, évtizedek kutatásai bizonyították, hogy rendszeres testmozgás hatására javul a szervek, szövetek, sejtek oxigénellátása, kedvezően változik működése. Csökken a magas...
Molnár Ágnes2015/07/09
A kövérségről
Mi az a kövérség? Kövérségről beszélünk akkor, ha a test zsírtömege kórosan megnövekszik. Leggyakrabban a testtömeg-index-szel (body mass index, BMI) jellemezzük. A BMI a testtömeg (kg),...
Dr. Palik Éva2015/07/23
Mozogni kell - Neked is van kifogásod?
A lustaság nagy úr... Sokszor áldozatul esünk neki, ha a mozgásról van szó. Ilyenkor mindig meg tudjuk magyarázni, hogy miért nem tudunk elmenni edzeni. A továbbiakban a leggyakoribb kifogásokról...
Molnár Ágnes2015/07/24
Web Analytics