Az Ornish-féle életmódprogram ismertetése
Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Kiss-Tóth Bernadett, Dr. Palik Éva
Publikálás dátuma: 2015-07-03
Az étrend és az életmódprogram többi eleme segítségével (vagyis ha a megfelelő mozgásra, stresszkezelésre és a társas támogatottságra is figyelünk) akár vissza is fordíthatóak a korábban csak műtéti kezeléssel, gyógyszerekkel gyógyítható problémák.
Dr. Dean Ornish
Dr. Dean Ornish (amerikai kardiológus professzor, University of California, San Francisco) tanulmányai arra engednek következtetni, hogy az étrend zsír- és koleszterintartalmának jelentős mértékű csökkentése mérhetően csökkenti a vér koleszterinszintjét, ezáltal elkerülhetővé és kezelhetővé válik a rettegett infarktus vagy éppen a hirtelen szívhalál is. Ezt ugyanakkor Dr. Ornish nem csak az étrend, hanem az általa kidolgozott életmódrendszer összes elemének - amelybe a rendszeres mozgás, a relaxáció, a meditáció és egy ún. támogató csoportban való részvétel is beletartozik - együttes gyakorlása által kifejtett pozitív hatásnak tudja be.
Nobel-díjas felfedezés
Dr. Dean Ornish több mint harminc évvel ezelőtt kezdte meg kutatásait, amelyek során klinikai vizsgálatokkal is igazolta, hogy a súlyos koszorúér-betegség progressziója átfogó életmódváltással megállítható, sőt bizonyos mértékben vissza is fordítható gyógyszerek, illetve sebészeti beavatkozás nélkül. Eredményei igazolták, hogy egyes életmódtényezők, amelyek bizonyítottan kapcsolhatóak a kardiovaszkuláris és daganatos betegségek kockázatának fokozásához, jelentősen - de úgy tűnik, reverzibilisen - hatnak a telomerek „karbantartási rendszerére”.
Ennek felelnek meg Dr. Ornish és munkatársa, Dr. Elizabeth H. Blackburn (University of California, San Francisco) első eredményei a diéta- és életmódváltás telomerázaktivitást emelő hatására vonatkozóan.
A telomer a kromoszómák végeinek genetikai információt nem hordozó védősapkája. Ha a kromoszómát egy felcsavart cipőfűzőhöz hasonlítjuk, akkor a telomer a cipőfűző végén található műanyag vég, amelynek a belsejét egy hosszan (több ezerszer) ismétlődő 6 betűs kódot tartalmazó DNS lánc alkotja, kívülről pedig egy fehérjeborítás védi. A telomeráz egy olyan enzim, amely a teloméra felépítését végzi. Erre azért van szükség, mert sejtosztódáskor, a kromoszóma másolásának következtében, a telomer végződésből mindig letörik egy kis darab. Ez a telomerrövidülés az öregedési folyamat része. |
A kutatók prosztatarákos betegek vérből származó sejtjeit vizsgálták három hónapon át tartó intenzív és szigorúan kontrollált komplex életmód-változtatás után. Az intenzív életmód-változtatás szignifikánsan emelte a telomeráz enzim aktivitását (három hónap alatt 30 %-kal), ezáltal segítette a sejtek épségének megőrzését.
Elizabeth H. Blackburn munkatársaival, Carol W. Greiderrel (John Hopkins School of Medicine, Baltimore) és Jack W. Szostakkal (Harvard Medical School) 2009-ben megosztott orvosi (és élettani) Nobel-díjat kapott annak a felfedezéséért, hogy a telomérek a telomeráz enzim révén védik a kromoszómákat.Ezzel megdőlni látszott az addigi nézetünk, miszerint a génjeikben kódolt információk révén sorsunk „eleve elrendeltetett”. Mára már tudjuk, hogy az öröklött információk, hajlamok mellett az életmód is jelentős hatással bír a genetikai kód „kibontakozására”. Az átfogó életmódváltás ugyanis befolyásolja a gének expresszióját (kifejeződését) is, „bekapcsol”, illetve „kikapcsol” bizonyos géneket, így kedvező hatása lehet a prosztata- és az emlőrákra, a koszorúér-betegségre, valamint a gyulladásos, illetve oxidatív stressz következtében kialakuló betegségekre is.
Forrás: 123rf.com
Az Ornish-program elemei
Dr. Ornish az általa összeállított és saját magán is kipróbált módszerét a következő kórállapotok megelőzésére, ill. visszafordítására javasolja: szív- és érrendszeri betegségek (az emelkedett koleszterin-, vérzsírszint, ill. a vérnyomás csökkentésére), 2-es típusú cukorbetegség, prosztata- és emlőrák, de mindezek mellett mintegy pozitív mellékhatásként a megfelelő testtömeg elérését is felsorolhatjuk. Az Ornish-program több elemből épül fel, mindegyik egyformán fontos, ezek együttesen érik el az említett hatásokat. Ezek a pillérek a következők:
- Megelőző és visszafordító hatású étrend, amelyre elsősorban a koleszterin, a telített zsírsavak és a finomított cukrok kerülése a jellemző. Lényegében egy lakto-ovo vegetáriánus étrend, amelyet később Ornish tovább módosított, hogy az egyéni állapotnak és céloknak minél jobban megfeleljen. Ez a Spektrum rendszerről szóló részben ismerhető meg részletesebben.
- Fokozatosan felépített mozgásprogram, amely aerob edzésből és napi rendszerességű jógagyakorlatokból áll, mivel a fizikai edzésprogram nemcsak az életminőséget javítja, de befolyásolja a gének expresszióját is, ezáltal kimutathatóan növeli a várható élettartamot.
- Stresszkezelés, amelyhez a jóga, a rendszeres meditáció, illetve különböző relaxációs és speciális légzőgyakorlatok napi szintű gyakorlása is hozzátartozik.
- Részvétel heti rendszerességgel egy ún. támogató (szupportív) csoportban, ahol a, részt vevők megoszthatják egymással legbelsőbb érzelmeiket, biztonságos környezetben tárulkozhatnak ki egymás felé, így a csoport ereje által és a csoportdinamika segítségével közösen léphetnek a gyógyulás útjára.
Látható, hogy nem csak egy speciális mozgás- vagy egy újabb diétás programról van szó, hanem a már meglévő, külön-külön sikeresen alkalmazott életmódbeli elemek együttes, összehangolt rendszeréről, amelyek által a betegek részére könnyebb az életmód megváltoztatása, ezáltal akár a betegségek visszafordítása, a lehető legjobb egészségi állapot elérése is.
Irodalom:
Ornish, D., Brown, S. E., Scherwitz, L.W. et al. Can lifestyle changes reverse coronary heart disease? The Lifestyle Heart Trial. Lancet, 336(8708):129-133, 1990.
Ornish, D., Lin, J., Daubenmier J. et al: Increased telomerase activity and comprehensive lifestyle changes: a pilot study. Lancet Oncol., 9, 1048-1057, 2008.
Falus, A., Marton, I., Borbényi, E. et al: A 2009. évi orvosi Nobel-díj és egy meglepő üzenete: az életmód befolyásolja a telomerázaktivitást. Orvosi Hetilap, 151/24, 965-970, 2010.
Ornish, D.: Stress Diet and Your Heart. Dr. Dean Ornish`s Program for Reversing Heart Disease. Ballantine Books, New York, 1996.
Dr. Keresztes Margit az Ornish-programról.
Nutrition. Spectrum of Choices.
Ornish, D.: Spektrum. Személyre szabott egészségprogram. HVG Kiadó, Budapest, 2010.
Schmidt, J.: Az átfogó életmódváltás – különös tekintettel az étrend - hatásai az egészségi állapotra, avagy az Ornish-módszer. Családorvosi Fórum, 1-2, 32-36, 2011.
Schmidt, J.: A választások spektruma, avagy az Ornish-étrend dietetikus szemmel, Új DIÉTA, 1, 15-16, 2011.