A vitaminok hatása a hangulatunkra
Szerző: Dobos-Kufcsák Judit | Lektor: Dr. Biró György, Dr. Ipolyi-Topál Gitta
Publikálás dátuma: 2016-07-21
A vitaminok nélkülözhetetlen tápanyagaink, amelyek számos élettani folyamatot szabályoznak a szervezetben. Nem meglepő, hogy közülük jó néhány az idegrendszeri folyamatokkal is szoros összegfüggésben áll. Elégtelen felvételük nem csak az agy fejlődésekor, de a későbbi életkorokban és időskorban is kéz a kézben jár a pszichés, illetve idegrendszeri problémákkal.
B-vitaminok, az idegrendszer sokoldalú támogatói
A B-vitaminok családjába nyolc vízben oldódó vitamin tartozik, amelyek igen sokféle feladattal rendelkeznek a szervezetben. Az idegrendszer működésében kiemelt szerepet töltenek be, ezt jól szemlélteti a következő táblázatban bemutatott négy B-vitamin: hiányuk számos szellemi és pszichés kórkép megjelenésével kerül összefüggésbe.
A vitamin neve | Alternatív név | Fő funkciója |
B1-vitamin | tiamin | Hozzájárul az idegsejtek membránjainak felépítéséhez és működéséhez, továbbá szabályozó szerepet tölt be az acetilkolin ingerület-átviteli rendszerében. |
B2-vitamin | riboflavin | Számos enzimes folyamat szabályozásáért, így például különböző fehérjék szintéziséért, valamint a B3-vitamin, folsav és B6-vitamin átalakításáért, újrahasznosításáért is felel. |
B3-vitamin | niacin | Az idegrendszer sejtszintű folyamatai és enzimei széles körével áll szoros kapcsolatban. |
B7-vitamin | biotin | Központi funkcióval bír a glükóz anyagcseréjében, ami az agy legfontosabb energiaforrása. |
Bővebben ide kattintva olvashatsz a hatásaikról.
A B-vitaminok tárgyalásánál szót kell ejtenünk a homociszteinről is. A homocisztein egy olyan aminosav, amely túlzott mennyiségben számos kóros folyamat közreműködője lehet a szervezetünkben. Mivel a B6-, B12-vitaminok és a folsav szerepet játszanak a homocisztein átalakításában, lebontásában, a szervezetben fellépő hiányuk emelkedett homociszteinkoncentrációhoz vezet. A magas homociszteinszintet több kutatás is összefüggésbe hozta az idegrendszeri funkciók romlásával, és a pszichés kórképek, többek között a depresszió kialakulásának kockázatával is.
A gyökfogó C-vitamin
A C-vitamin antioxidáns funkciójának az agyban különösen fontos szerepe van, hiszen az idegrendszer a magas telítetlen zsírsav-tartalma és aktív anyagcsere-folyamatai miatt igencsak ki van téve a szabad gyökök káros hatásának. A C-vitamin amellett, hogy védelmet nyújt e hatásokkal szemben, részt vesz az idegsejtek közötti kommunikáció szabályozásában is.
A C-vitamin hiányát összefüggésbe hozták a kognitív funkciók romlásával és különböző idegrendszeri rendellenességekkel is. Ennek oka az oxidatív stressz okozta gyulladásos folyamatok túlsúlya lehet, amit számos pszichiátriai kórkép, így a depresszió hátterében is sejtenek.
Fotó: shutterstock.com
D-vitamin, a napfény-hormon
Ma már tudjuk, hogy a D-vitaminnak jóval több funkciója van a szervezetben, mint azt egykor gondoltuk. Egyfajta „multifunkciós” hormonként viselkedik, számos idegrendszeri folyamatban is szerepe van, továbbá antioxidáns, gyulladásellenes és egyéb hatásai is ismertek. Számos tanulmány összefüggésbe hozta az alacsony D-vitamin-szintet a mentális, pszichés kórképek kockázatának emelkedésével.
A D-vitamin a napsütés hatására a bőrben is keletkezik. D-vitaminhoz a táplálkozással is hozzájuthatunk, például a máj, tojás, olajos halak, vaj, kenőmargarin fogyasztásával. Hazánk területén az ősztől tavaszig tartó időszakban a bőrben képződő D-vitaminra nem lehet számítani, jellemzően hiányos a lakosság D-vitamin-ellátottsága, aminek nagy szerepe lehet a(z őszi-) téli, lehangoltság megjelenésében is. A bőrben keletkezett, illetve a táplálékkal a szervezetbe jutott D-vitamin a májban, majd a vesében (és más szervekben is) alakul át hormonszerű aktív vegyületté.
Szükségünk van-e a vitaminpótlásra, -kiegészítésre?
A B-vitaminok esetében egyes vizsgálatok bíztató eredményeket hoztak a depressziós tünetek megelőzését és enyhítését illetően, azonban a B-vitaminok pótlásának terápiás hatása jelenleg még nem igazolt. Mindemellett tudjuk, hogy a vitaminok megfelelő mennyiségű felvétele a mentális egészség megőrzéséhez elengedhetetlen, a B-vitaminokhoz és a C-vitaminhoz pedig egy jól összeállított étrenddel egyszerűen hozzájuthatunk. Étrendi forrásaikról részletesen olvashatsz ide kattintva.
A D-vitamin esetében mind a depresszió megelőzése, mind egészségünk általános megőrzése érdekében, főként a fényszegény évszakokban, indokolt a D-vitamin pótlása. Ennek pontos mennyiségével kapcsolatban egyeztess orvosoddal!
Irodalom:
Bowman GL: Ascorbic acid, cognitive function, and Alzheimer’s disease: a current review and future direction. BioFactors (Oxford, England). 2012. 38 (2):114-122. doi:10.1002/biof.1002.
Kennedy DO: B Vitamins and the Brain: Mechanisms, Dose and Efficacy — A Review. Nutrients. 2016. 8 (2):68. doi:10.3390/nu8020068.
Mitchell ES, Conus N, Kaput J: B vitamin polymorphisms and behavior: Evidence of associations with neurodevelopment, depression, schizophrenia, bipolar disorder and cognitive decline. Neuroscience & Biobehavioral Reviews. 2014. 47: 307–320. doi:10.1016/j.neubiorev.2014.08.006
Forbes SC, Holroyd-Leduc JM, Poulin MJ et al.: Effect of Nutrients, Dietary Supplements and Vitamins on Cognition: a Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Canadian Geriatrics Journal. 2015. 18 (4):231-245. doi:10.5770/cgj.18.189.
Gillette‐Guyonnet S, Secher M, Vellas B: Nutrition and neurodegeneration: epidemiological evidence and challenges for future research. British Journal of Clinical Pharmacology. 2013. 75 (3):738-755. doi:10.1111/bcp.12058.
Hansen SN, Tveden-Nyborg P, Lykkesfeldt J: Does Vitamin C Deficiency Affect Cognitive Development and Function? Nutrients. 2014. 6 (9):3818-3846. doi:10.3390/nu6093818.
Rechenberg K, Humphries D: Nutritional Interventions in Depression and Perinatal Depression. The Yale Journal of Biology and Medicine. 2013. 86 (2), 127–137.
van de Rest O, van Hooijdonk LWA, Doets E et al.: B Vitamins and n–3 Fatty Acids for Brain Development and Function: Review of Human Studies. Annuals of Nutrition & Metabolism. 2012. 60:272–292. doi: 10.1159/000337945
Patrick RP, Ames BN: Vitamin D and the omega-3 fatty acids control serotonin synthesis and action, part 2: relevance for ADHD, bipolar disorder, schizophrenia, and impulsive behavior. The FASEB Journal. 2015. 29 (6), 2207-2222. doi: 10.1096/fj.14-268342.
B1-vitamin |
B2-vitamin |
B3- vitamin |
B7-vitamin |