Tudástár elem << ELŐZMÉNYEK

Divatos táncfajták

Napjainkban a tánc népszerűsége töretlenül növekszik. Régi és új táncirányzatok várják lelkes követőiket. Milyen táncmozgások különböztethetők meg és milyen jótékony hatásokat tudhatnak magukénak?

Szerző: Dr. Boros Szilvia | Lektor: Andrejszki Henrietta
Publikálás dátuma: 2013-10-02

Grassi, a Szépség ókori elmélete című művében a következőket vallja a táncról: „A dal, a tánc a hangoknak és a mozdulatoknak bizonyos törvényszerűséget és rendet kölcsönöz, olyan állandóságot biztosít, mely a szakrális karhoz tartozó embert képessé teszi az örökké való rend részévé válására.” Az idézet jól demonstrálja a tánc életünkben betöltött szakrális szerepét, amely semmit nem vesztett fényéből az elmúlt évezredek alatt.

De vajon miben rejlik a tánc misztériuma napjainkban? Amikor olyan sokféle, élménydús mozgásforma érhető el és kínálatuk is folyamatosan bővül? Nos, alapvetően a tánc önmagunk non-verbális kifejezésének egyik legősibb eszköze. Lelkünk polivalenciája (többértékűsége) vetül ki mozdulataink közvetítésével.

Tánc és nőiség

Érzéseink kifejezését, a nőiség megélését napjainkban meglehetősen sok külső társadalmi tényező hátráltatja. Rengeteg elvárás nehezedik ránk a munkahely és magánélet felől egyaránt, amelyben igen nehéz egyetlen órácskát is szabaddá tenni saját magunk számára. A munkahelyek határozottságot, magabiztosságot, folyamatosan magas teljesítményt várnak el tőlünk, amelyek szinte minden egyes eleme a férfias tulajdonságokat tolja előtérbe.

A lágyság, finomság, az érzelmek kinyilatkoztatása nehezen, vagy látszólag talán egyáltalán nem bontakoztatható ki az adott munkahelyi szituációban. Ezért a női oldal és az érzések, gondolatok kinyilvánítása elnyomás, elfojtás alá kerül. A kialakult helyzet sokak számára kényelmetlen. Talán nem is tudatosan, hanem megérzés szintjén jutnak el a táncterembe és hastáncolni, salsázni, zumbázni, zuluzni, hip-hop táncolni kezdenek.

Milyen hatásokat fejt ki a rendszeres táncolás?

Nos, örömöt szerez, javítja a testünkről alkotott képet, ezáltal az önmagunkról alkotott kép is kedvezőbbé válik. Ennek talaján nő az önértékelés, az önbizalom. Mindemellett fokozza az önkontrollt, a koncentrálóképességet. Segíti az identitás kialakulását, erősíti a nőies tulajdonságokat. Finomítja, lággyá teszi a mozdulatokat, javítja a testtartást, növeli az izmok, inak, ízületek rugalmasságát, hajlékonyságát. Fokozza az izomerőt és az aerob kapacitást is. A tánc nem tekinthető pusztán testgyakorlásnak, hanem önmagunk, érzéseink, identitásunk legnemesebb kifejezőeszköze. Mindezek miatt nem csak a nőkre, hanem a férfiakra is nagyon kedvezően hat.

Forrás: 123rf.com

A táncformák sokszínűsége között mindenki megtalálhatja a személyiségéhez illőt. A hastánc népszerűsége néhány évvel ezelőtt kezdődött, talán még napjainkban is előszeretettel választják. Nem véletlenül, hiszen a mesés kelet hangulatába varázsolja a táncost. Elfeledteti a mindennapok terheit, előcsalogatja a nőies tulajdonságokat. Az erőteljes csípőmozdulatok hatására a medence összes izmát képes megtornáztatni. Számos tudományos vizsgálat eredménye bebizonyította, hogy a termékenységet, a hormonháztartást is kedvezően befolyásolja. Saját vizsgálataink bebizonyították, hogy a hastánc jelentősen növeli a testi elégedettséget, amely nem függ össze a testtömeggel. Vagyis a teltebb idomokkal rendelkező nőnek is segít saját testét elfogadni.

Nemcsak nőknek!

A salsa és az argentin tangó is hasonló hatásokat vált ki, mint a hastánc. A hip-hop inkább a tinédzserek kedvelt táncformája. A zumba egy latinos, aerobik elemekkel átszőtt új mozgásforma, amely napjainkban kezdte virágzását. Az aerobik strukturált, izomerőt, rugalmasságot, állóképességet fejlesztő mozgásformái a latin tánc lazaságával, csípőmozdulataival ötvöződnek. A zulu még csak most kezd kibontakozni. A föld energiáit mozgósító afrikai néptánc mozdulatait kelti életre az aerobik vázrendszerébe csomagolva.

A társastánc klasszikus és latin formái nem csak a műveltséget gyarapítja, hanem a férfi és nő testi, lelki összhangjának megteremtésében is segít. Emellett évszázadok óta jól bevált ismerkedési formát jelent, még korunk internetkommunikációs világában is. A táncparketten még a félénkebb férfiak is párjukra akadhatnak.

Minden táncfajtának nagy erénye, hogy képes fokozni az életenergiát, felszabadítani az ösztönöket, közel hozni a természetet, kibontakoztatni saját személyiségünket. Ezáltal nem csupán a testet, hanem a lelket és szellemet is fiatalítja. Ezért kortól és nemtől függetlenül élvezettel gyakorolható.

Irodalom

Nagy, Gy.: Mérési és számítási módszerek a sportban, Magyar Testnevelési Egyetem, Budapest, 1992.

Berta, M., Boros, Sz., Farkas, J., Tóth, J.: Kézikönyv nemcsak testépítőknek, Totem Kiadó, Budapest,  2001.

Boros, Sz.: Testi énkép, szorongás-, depresszió-hajlam és táplálkozás kapcsolatának vizsgálata élsportolók, szabadidő-sportolók és elhízottak körében; Doktori Disszertáció, Semmelweis Egyetem, Budapest,  2010.

Kapcsolódó cikkek
Otthoni aerobik
Az otthoni aerobik az egyik legegyszerűbben kivitelezhető zenés mozgásforma, amely nem csak DVD, ill. kazetta segítségével, hanem önmagunk által kialakított gyakorlatokkal is végezhető.
Molnár Ágnes2013/10/04
A mozgás maga az élet
A testtudatot fejlesztő mozgások elsajátításának, a mozgás adta örömérzetnek meghatározó szerepe van az egyén személyiségfejlődésében, a testi, lelki egészség kiteljesedésében és...
Molnár Ágnes2015/07/16
Mit, mennyit és hogyan érdemes sportolnunk?
Az elmúlt évek, évtizedek kutatásai bizonyították, hogy rendszeres testmozgás hatására javul a szervek, szövetek, sejtek oxigénellátása, kedvezően változik működése. Csökken a magas...
Molnár Ágnes2015/07/09
A sportágválasztás szempontjai
Melyek a sportág kiválasztásának fő szempontjai? Mi alapján válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb sportágat?
Dr. Boros Szilvia2015/07/01
Mozogni kell - Neked is van kifogásod?
A lustaság nagy úr... Sokszor áldozatul esünk neki, ha a mozgásról van szó. Ilyenkor mindig meg tudjuk magyarázni, hogy miért nem tudunk elmenni edzeni. A továbbiakban a leggyakoribb kifogásokról...
Molnár Ágnes2015/07/24
Web Analytics