Tudástár elem << ELŐZMÉNYEK

Mit egyél, ha izmosodni szeretnél?

Ábrándoztál már széles vállakról, nagy bicepszről és kocka hasról? Talán sosem gondoltál bele, hogy az izmaid fejlesztése érdekében végzett edzések során, és az edzések közötti időszakban is milyen nagy jelentősége lehet a táplálkozásodnak. Mire figyelj a megfelelő és hatékony izomépítés érdekében?

Szerző: Juhász Flóra | Lektor: Dr. Palik Éva, Dr. Biró Lajos
Publikálás dátuma: 2015-09-17

Kell a több energia!

Az edzések során nagy mennyiségű energiát képes elégetni a szervezeted, ami megnöveli az energiaszükségletedet. Ez azt jelenti, hogy nagyobb mennyiségű ételt engedhetsz meg magadnak ahhoz képest, mint amikor egyáltalán nem edzettél. Ennek ellenére ajánlott követned a helyes és kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveit, ügyelve a mértékletességre, mivel bizonyos tápanyagok egészségtelenül nagy mennyiségben való fogyasztása hosszú távon rossz irányba befolyásolhatja a teljesítményedet.


Fotó: shutterstock.com

Fehérje, zsír, szénhidrát – miből mennyit?

Ahhoz, hogy energiád legyen és izmot építs, nagy szükséged van a fehérjékre, de nem csak azokra!  De miben is találsz nagyobb mennyiségű fehérjét? A tej, túró, sajtok, halak, húsok, és a tojás például megfelelő forrásai lehetnek az izomépítéshez is elengedhetetlen fehérjéknek. A tej- és tejtermékek emellett jelentős mennyiségben tartalmaznak kalciumot is, ami az izom összehúzódásában vesz részt.

Arra vigyázz azonban, hogy ne vidd túlzásba ezek fogyasztását sem, hiszen nem nő többszörösére a sport miatt a napi fehérjeszükségleted, ezért nem kell húst hússal enned az izomépítéshez. (A személyre szabott energia- és tápanyagszükséglet meghatározásához keress fel egy dietetikust!)

Egyes tápanyagok, így például a fehérje túlzott fogyasztása is negatívan befolyásolja a sportteljesítményt, és az egészséged. Nem is gondoltad volna, ugye? Ezért érdemes kerülnöd a fehérjeporokat, mert az már a profi testépítőknek, vagy élsportolóknak való. A túlzott fehérjebevitel ingerlékenységhez és fáradékonysághoz is vezethet, ami rossz irányban hathat az edzéssel eltöltött időd hatékonyságára.

A fehérjék mellett, elengedhetetlen a szénhidrátok és a zsiradékok megfelelő mennyiségű bevitele is, melyek szintén energiát szolgáltatnak szervezeted számára, ezáltal a megevett fehérjék is jobban hasznosulnak. Sőt, az (összetett) szénhidrátoknak - mint például a rizs, kenyér, burgonya - jelentős szerepet tulajdonítanak az edzések utáni regenerációban, ugyanis az összetett szénhidrátok energiát szolgáltatnak ahhoz, hogy a fehérjék képesek legyenek megfelelően hasznosulni (az emésztés révén aminosavakká lebontott fehérjékből így később újabb fehérjék, végül izomsejtek tudnak „képződni”). E nélkül a fehérjék egy része távozik a szervezetből, vagyis „kárba vész”.


Használjak-e kiegészítő szereket, hogy „nagyobb” izmaim legyenek?

A kiegyensúlyozott táplálkozás megfelelő arányban tartalmazza azokat a tápanyagokat, amelyekre szükséged van az edzések alatt. Ha így teszel, eszel, nem indokolt a különböző szerek (étrend-kiegészítők) használata az edzések alkalmával, és az ezek közötti időszakban sem. Ha mégis kiegészítéshez folyamodsz, legyél nagyon körültekintő, hiszen bármilyen készítmény túladagolása hosszútávon fáradékonysághoz, ingerlékenységhez vezethet, akár például a vese vagy más szervek károsodása is kialakulhat. Konzultálj sportszakorvossal, dietetikussal, mielőtt bármit szednél! Ha az edzések előrehaladtával többet mutat a mérleg, gondolj arra, hogy a többletsúly adódhat a kemény munkával megnövelt izomtömegedből is (az izomnak nagyobb a súlya, ugyanannyi zsírhoz viszonyítva)!

A helyes étrend betartásával edzéseidet hatékonyabbá teheted, hosszú távon jobb eredményeket érhetsz el. Mindig ügyelj a mértékletességre, óvakodj a túlzásoktól és ne feszegesd a határaidat, haladj inkább lépésről lépésre! Táplálkozásod szempontjából figyelj a mértékekre, annak érdekében, hogy teljesítményedet, sportsikereidet ez se gátolhassa!


Néhány jó tanács edzéseid hatékonyabbá tételéhez

  1. Szervezeted megfelelő működéséhez minden tápanyagra szükség van, és ez edzés mellett sincs másképp!
  2. Tartsd szem előtt, hogy nincs izomépítés megfelelő mennyiségű energia és tápanyag bevitele nélkül (ide értve a szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat)! Ezeket mindig pótold a nap folyamán, többszöri étkezésre lebontva!
  3. Edzés előtti és utáni étkezéseidet gondosan tervezd meg!
  4. Edzés előtt töltsd fel szénhidrátraktáraidat, edzés után pedig pótold az elveszített energiát!
  5. Kerüld el az edzések utáni meg nem tervezett étkezéseket, gyakori nassolást! Ennek hiányában, nagy mennyiségű és nem megfelelő tápértékű ételekhez juttathatod magad, ami hosszabb távon ronthatja teljesítményedet!
  6. Ne billentsd el az étkezésed a túlzott fehérjefogyasztás felé, hiszen ez negatívan hathat sportteljesítményedre és edzéseid hatékonyságára!
  7. Ne szedj olyan szert, amiről nem tudod, honnan származik, mi van benne, hogyan hat és milyen mellékhatásai lehetnek!
  8. Figyelj a fokozott mozgás miatt megnövekedett folyadékszükségletedre! Edzés közben is pótold az elveszített folyadék mennyiségét!


Irodalom:

  • Tihanyi András: Teljesítményfokozó sporttáplálkozás. Krea-Fitt Kft., Budapest, 2012.
Kapcsolódó cikkek
Mivel édesíts? - Mesterséges édesítőszerek
Amennyiben csökkenteni vagy megtartani szeretnéd a súlyod, vagy esetleg cukorbeteg vagy, illetve ha egyéb okból gondolod úgy, hogy a cukrot mással szeretnéd pótolni, de nem tudod, hogy melyik...
Kovács Judit2015/07/10
Mit nézz az élelmiszerek címkéjén?
Gondot okoz, hogy az élelmiszerek közül hogyan tudod gyorsan megtalálni a számodra legegészségesebbet? Segítünk neked, hogy egy-egy bevásárlás alkalmával (akár egyedül, akár a szüleiddel),...
Juhász Flóra2015/07/08
A jó emésztés titka: a rost
Az emésztés kényes téma, amiről lehet, hogy nem szívesen beszélsz. Mégis fontos ismerned néhány dolgot ezzel kapcsolatban. Az elégtelen rostfogyasztás ugyanis gyakran székrekedéshez vezet....
Schmidt Judit2015/07/15
Web Analytics