Tudástár elem << ELŐZMÉNYEK

Tejcukor nélkül is édes az élet

A tej, tejtermékek számos vitamin és ásványi anyag forrásai, de ha fogyasztásuk után kellemetlen tünetek jelentkeznek, könnyedén megválunk tőlük. Ön ne tegye!

Szerző: Bartha Kinga | Lektor: Schmidt Judit
Publikálás dátuma: 2015-08-11

Mi a tejcukorérzékenység?

Egy olyan emésztési zavar, amikor a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot (laktózt). Tünetei a puffadás, a görcsös hasi fájdalom és a bűzös szelesedés, valamint a hasmenés.

A tejcukrot bontó laktáz enzim hiánya vagy csökkent termelődése lehet veleszületett vagy szerzett (például gyulladásos bélbetegségekben) emésztési zavar.

Milyen vizsgálatokkal mutatható ki?

Mivel a tünetek más emésztőszervi betegségre is utalhatnak, fontos az alapos kivizsgálás. A szakorvosnál egy egyszerű, fájdalommentes, úgynevezett hidrogén-kilégzési teszttel megállapítható, hogy valóban tejcukor-érzékenység áll-e a panaszok háttérében.
12 órás éhezést követően megmérik a kiindulási értéket (nulladik perces érték), ezután 50 g laktózt tartalmazó tesztitalt kell meginni, és 30 percenként egy készülékkel megmérik a kilélegezett levegő hidrogéngáz koncentrációját. (A bélbaktériumok a vastagbélbe lebontatlanul érkező laktózt a maguk módján lebontják, ez által többek közt hidrogéngázt termelnek, amely a keringéssel a tüdőbe jut.) A mért értékek, illetve a páciens vizsgálat közben jelentkező egyéb testi reakciói alapján állapítják meg, hogy valaki tejcukorérzékeny-e vagy sem.


Fotó: shutterstock.com

Gyógyítható?

Az orvosi diagnózis megállapítása után az állapot laktózmentes vagy laktózszegény diétával, illetve enzimpótlással kezelhető. A legkézenfekvőbb megoldás a tej és tejtermékek teljes mellőzése lenne, de ezt csecsemő- és gyermekkorban egyáltalán nem, sőt felnőtteknél sem javasolt megtenni. Kis odafigyeléssel lecserélhetők a tejcukrot tartalmazó élelmiszerek tejcukormentes vagy - az egyéni érzékenységet figyelembe véve - laktózszegény termékekre. Az enzimpótlás rágótabletta, csepp vagy por formájában vény nélkül kapható gyógyszertári készítményekkel lehetséges.

Miben van tejcukor?

Tejcukrot (laktózt) tartalmaznak a következő termékek/anyagok:

  • tej és tejpor,
  • tejszín,
  • tejföl,
  • joghurt,
  • kefir,
  • sajt,
  • túró,
  • vajíró,
  • savó, savópor, Citopánpor,
  • margarin (amennyiben tejjel, tejporral vagy savóval készült),
  • tejcukor (laktóz),
  • tejsavó alapú édesítőszer (laktit, E966).

Tejcukrot tartalmazhatnak továbbá az ízesített reggeli gabonapelyhek, péksütemények: tésztájukban (tejes, vajas, sós, óriáskifli, császárzsemle, briós, puffancs, kalácsok, gofri), töltelékükben (túrós batyu), húskészítmények (sajtos párizsi) instant levesek, salátaöntetek, félkész és késztermékek és bizonyos gyógyszerek, étrend-kiegészítők.

Mivel helyettesíthetők azok az ételek/élelmiszerek, amelyek tejcukrot tartalmaznak?

A tej és tejtermékek laktózmentes változatai széles választékban találhatók meg a boltokban. Az élelmiszercímkén a „tejcukormentes” kifejezést keresse! Egyéni érzékenységtől függően fogyaszthatók az alacsony tejcukortartalmú savanyított tejtermékek, mint például a joghurt, kefir, aludttej, tejföl, túró és a kemény (pl. Pannónia, Ementáli, Parmezán), félkemény sajtok (pl. Trappista, Eidami).

Helyzetek és megoldások

Ha vendégségbe, kirándulni vagy külföldre mennek, praktikus és biztos megoldást nyújtanak a tejcukorérzékeny gyermeknek (vagy más családtagnak) a laktáz enzimet tartalmazó készítmények.

Az óvodában, iskolában tájékoztatni kell a pedagógust és a menzán laktózmentes étel biztosítására kell felhívni a figyelmet!

Éttermekben, kávézókban egyre gyakoribb a laktózmentes kínálat, de ha valamelyik étel összetételét tekintve bizonytalan, kérje a felszolgáló segítségét!

Irodalom:

  1. Pálfi., E. (2015). Laktózintolerancia. In Prof. Dr. Figler, M., Kubányi, J. Dietetika a háziorvosi gyakorlatban (pp.278-279). Budapest: SpringMed.
  2. Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: Laktózintolerancia. Táplálkozás Akadémia hírlevél, 4, 2015.
  1. Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank: Táplálékallergének: Tejcukor. 2015. július 7.
  2. Juhász, M.: Laktóz intolerancia (Power Point előadás, Belgyógyászat tantárgy, Általános Orvostudományi Kar, Budapest.)(2014. szeptember 30.)
  3. Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet: Táplálkozási ajánlások, adatok a tápanyagtáblázatból. 2004.
  4. Food Allergy Research & Education (FARE): Milk-allergy. (2014. szeptember 30.)
Kapcsolódó cikkek
Kis tünettan - mikor forduljunk orvoshoz?
Lázas vagyok, köhögök, fáj valami... Mi tegyek? Meddig kezelhetem magam, és hogyan? Mikor kell már orvoshoz fordulnom? Ezekben a kérdésekben segítünk, összefoglaltuk mi állhat az egyes tünetek...
Dr. Palik Éva2013/10/05
Az étrend-összeállítás és -átalakítás alapelvei
A személyre szabott étrend összeállítása, amely számos tényezőt, mint az egyén részletes tápláltsági állapotát vagy egyéni preferenciáit is figyelembe veszi, szakmai tudást igényel,...
Kiss-Tóth Bernadett2013/10/02
Tej, tejtermékek szerepe és beépítése az egészséges étrendbe
A tej és tejtermékek a gyermekek növekedéséhez és fejlődéséhez elengedhetetlen élelmiszerként élnek a köztudatban jelentős kalciumtartalmuk miatt. További előnyük, hogy széles választékban...
Kiss-Tóth Bernadett2013/10/03
Élelmiszer-adalékanyagok és tartósítási eljárások
Az adalékanyagok a legtöbb fogyasztóból félelmet váltanak ki, még többen elítélik és fekete listára teszik őket. Azt viszont sokan elfeledik, hogy az adalékanyagok a gyorsan elkészíthető,...
Kiss-Tóth Bernadett2013/10/01
Genetikai alapismeretek
A genetika, az öröklés biológiája az elmúlt 60-70 év egyik legdinamikusabban fejlődő tudományága. Ennek a fejlődésnek legfőbb mozgatórugója az, hogy a genetika, ezen belül is az orvosi...
Prof. Dr. Falus András2013/10/05
Táplálékallergia
Egyre több embert érint, bármely korban kialakulhat és kiváltó tényezőinek skálája végtelen: ez a táplálékallergia. A táplálék-allergia a szervezet egy/vagy több allergén (ebben az esetben...
Kiss-Tóth Bernadett2013/10/03
Web Analytics